Wiadomości z Katowic

Rozliczenia przenoszą się do sieci - czas na ZUS online

  • Dodano: 2020-10-21 13:45, aktualizacja: 2021-01-13 11:57

Kolejny obszar rozliczeń i księgowości przenosi się do sieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział wprowadzenie wizyt online. Mają one zastąpić bezpośredni kontakt z urzędnikami w czasie pandemii Covid 19. Nie ulega jednak wątpliwości, że ZUS online to przyszłość, która pozostanie z nami nawet kiedy zapomnimy już o koronawirusie.

E-wizyta – ZUS robi kolejny krok

Ministerstwo Finansów kilkanaście miesięcy temu opublikował swój program E-Urząd Skarbowy. Jego celem jest stopniowe przenoszenie rozliczeń do sieci. Pandemia Covid 19 tylko przyspieszyła decyzje, które i tak miały zapaść. Dzisiaj coraz więcej przedsiębiorców załatwia swoje sprawy w różnych instytucjach tylko online. Do urzędów, które zmierzają w kierunku cyfryzacji swoich usług, dołączył także ZUS.

Zresztą od początku pandemii Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferował przedsiębiorcom możliwość, np. korzystania z rozwiązań kolejnych tarcz antykryzysowych, właśnie za pośrednictwem Internetu. E-wizyta ZUS to kolejny etap na drodze do całkowitej cyfryzacji rozliczeń.

Umówienie spotkania z urzędnikiem za pośrednictwem Internetu ma być bardzo proste. Wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza na stronie zus.pl/e-wizyta. Po wejściu na stronę należy podać podstawowe informacje – począwszy od kodu pocztowego, pod którym zarejestrowana jest nasza działalność, przez nasze dane osobowe, aż po wybór interesującego nas terminu. Można to zrobić spośród dostępnych w danym urzędzie dat i godzin.

Co więcej e-wizyta ZUS może się odbyć wspólnie z naszym opiekunem faktycznym lub prawnym. Wystarczy wówczas zaznaczyć odpowiednie pole. Jeśli z kolei posiadamy zarejestrowanego w ZUS pełnomocnika, może on odbyć zdalne spotkanie z urzędnikiem w naszym imieniu.

E-wizyta – jakie urzędy są gotowe

Co ważne, e-wizyta ZUS umożliwia nie tylko ogólne konsultacje, ale też załatwienie konkretnych spraw. W takiej sytuacji, powinniśmy pamiętać, że ZUS online będzie chciał zweryfikować naszą tożsamość. Aby to zrobić, wystarczy przygotować dowód osobisty i na wezwanie urzędnika pokazać go do kamery.

ZUS online jako pierwszy wystartował w oddziałach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Od listopada usługa tam ma być dostępna we wszystkich placówkach. Na razie warto sprawdzać – jeśli interesuje nas e-wizyta – jakie urzędy oferują taką usługę. Informację otrzymamy m.in. na stronie zus.pl/e-wizyta po wpisaniu kodu pocztowego właściwego dla miejsca zarejestrowania działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia jednak, że ZUS online - wizyty w urzędach za pośrednictwem Internetu - niebawem będą dostępna na terenie całego kraju.

Dodajmy, że w ZUS online, wizyty mogą odbywać się za pośrednictwem komputera, laptopa, tabletu a nawet smartfona. Ważne, aby urządzenie miało dostęp do Internetu i posiadało kamerę.

ZUS online – wizyty jak przy okienku

Cyfryzacja kolejnych obszarów księgowości i rozliczeń z instytucjami państwowymi, to jak już wspomnieliśmy nieuchronna i coraz bliższa przyszłość. Urzędy dążą do ograniczenia bezpośredniego kontaktu z petentami. Z drugiej strony chodzi oczywiście o to, aby np. e-wizyta ZUS dawała te same możliwości co bezpośrednia rozmowa z urzędnikiem przy okienku. Zmiany wymusiła z jednej strony pandemia Covid 19, z drugiej - są efektem coraz większej popularności usług online wśród przedsiębiorców i księgowych. Zmianę taką można obserwować również na rynku programów dla biur rachunkowych.

Oferta rozwiązań online nie jest jeszcze bogata – może się wydawać, że producenci oprogramowania nie nadążają za zmianami wprowadzanymi przez Ministerstwo Finansów i ZUS. Jednak są już bardzo ciekawe rozwiązania.

Najpopularniejszy program księgowy online 2020 roku to Taxomatic. Jest to rozwiązanie gotowe na zmiany technologiczne w księgowości. Umożliwia obsługę KPiR i pełnej księgowości w pełni online, z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Podobnie jak ZUS online, Taxomatic może być obsługiwany na komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. Umożliwia on także księgowym natychmiastowe przejście na tak zwaną pracę zdalną, co okazało się kluczowe po wybuchu pandemii Covid 19. Nowatorska jest także forma rozliczeń. Opłaty za Taxomatic są miesięczne - np. obsługa do 20 firm kosztuje biuro rachunkowe tylko 50 zł.

Szczegóły można znaleźć na to na stronie Taxomatic.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.