Zarząd Województwa Śląskiego przyjął niedawno projekt uchwały antysmogowej, mającej na celu ochronę ludzi i środowiska naturalnego. Ponoć już od września w całym regionie będzie obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości. Najwyższa pora.
Najważniejsze założenia ustawy (będzie ona niebawem konsultowana) obejmują m.in. zakaz stosowania i dystrybuowania tych paliw, które w procesie spalania emitują do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń.
Co to oznacza w praktyce? Że, teoretycznie, z rynku zniknie kiepskiej jakości węgiel, mokre drewno, floty i muły. Nie będzie także węgla brunatnego. Przynajmniej, jeśli chodzi o spalanie w paleniskach prywatnych.
„Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie” – przekonywał w trakcie niedawnej konferencji marszałek Wojciech Saługa.
Ograniczenia i zakazy mają być wprowadzone na terenie całego województwa i obowiązywać przez cały rok. Władze województwa chciałyby, aby jak największa liczba budynków w naszym regionie była ogrzewana ciepłem systemowym lub paliwami ekologicznymi, np. gazem. Nie oznacza to jednak, całkowitych zakazów używania paliw stałych.
Te będą jednak wymagały pieców zgodnych z normami klasy 5. Trzeba je będzie wymieniać zgodnie z wytycznymi podawanymi przez UM – najpóźniej do 2025 roku (w przypadku instalacji liczących sobie do 5 lat). Będą jednak stosowane dofinansowania.
W planach jest także udostępnienie mieszkańcom darmowej komunikacji kolejowej. Marszałek zadeklarował, że Koleje Śląskie będą jeździć za darmo w czasie dużych przekroczeń norm jakości powietrza.
Jak czytamy na stronie UM:
Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).
Z treścią uchwały można się zapoznać pod tym adresem: http://www.slaskie.pl/zdjecia/2017/01/12/1484220782.pdf