Wiadomości z Katowic

Ślązacy najliczniejszą mniejszością w Polsce. Znamy wstępne wyniki spisu powszechnego

  • Dodano: 2023-04-12 14:15

Podczas trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań śląscy działacze zachęcali, aby osoby czujące się Ślązakami zapisały w spisie narodowość śląską. Po 2 latach, w 2023 roku, w końcu poznaliśmy wynik – Ślązacy okazali się być najliczniejszą mniejszością w Polsce!

Ponad pół miliona Ślązaków

We wtorek, 11 kwietnia 2023 roku, po 2 latach od jego przeprowadzenia, poznaliśmy wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Niewątpliwie wyniki opublikowane przez GUS pokazały, jak mocno Ślązacy związani są ze swoim regionem. To właśnie narodowość śląska okazała się być najliczniejszą mniejszością w naszym kraju. Aż 585 700 osób wskazało narodowość śląską – 231,8 tys. w pierwszym pytaniu o narodowość, a 353,9 tys. – w drugim.

To naprawdę najwyższy czas na działania polskiego Rządu!  Nie lękajcie się! 2 lata zajęły GUS-owi przeliczenie nas, nie zapomnimy tego, dodatkowo 473 000 osobom GUS narodowości nie ustalił – pisze w swoich mediach społecznościowych europoseł Łukasz Kohut, który od lat broni śląskiej tożsamości.

Na drugim miejscu znalazła się identyfikacja kaszubska – wskazało ją 176,9 tys. osób.

Zadeklarowany język – śląski

W spisie powszechnym znalazło się także pytanie dotyczące języka domowego – 457 900 tysięcy osób wskazało, że używa języka śląskiego. 53,3 tysiące z nich twierdzą, że używają ślonskiej godki wyłącznie w domu. Wyniki spisu powszechnego mogą popchnąć do przodu sprawę uznania śląskiego za język regionalny.

A jaką narodowość wy zadeklarowaliście w spisie powszechnym?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również