Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizowali dzień otwarty dla uczniów katowickich liceów ogólnokształcących o profilach mundurowych, w ramach projektu pn. „Oczami Przyszłego Policjanta". Policjanci przybliżyli uczniom charakter służby w Policji oraz zaprezentowali, jakie możliwości daje wstąpienie w jej szeregi. O swojej codziennej służbie opowiadali funkcjonariusze katowickiej komendy. Dialog między funkcjonariuszami a uczniami, pozwolił rozwiać wszelkie wątpliwości, a tym samym zainteresować młodzież służbą w mundurze.
Jak katowiccy policjanci zachęcają młodzież do służby w mundurze
„Pamiętajcie, że służba w Policji jest służbą dla społeczeństwa..." - tymi słowami rozpoczęło się pierwsze w tym roku spotkanie katowickich policjantów z uczniami klas mundurowych z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. H. Sucharskiego w Katowicach oraz XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. W. Pileckiego w Katowicach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu informacyjnego dla klas o profilu mundurowym Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pn. „Oczami Przyszłego Policjanta". Głównym celem projektu jest promocja zawodu policjanta, poprzez przybliżenie różnego rodzaju służby w Policji, pozwalających na rozwój różnych zainteresowań przyszłego policjanta. W trakcie spotkania młodzież wysłuchała funkcjonariuszy pełniących na co dzień służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach w:
- Referacie ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii;
- Zespole Przewodników Psów Służbowych;
- Referacie Patrolowo – Interwencyjnym;
- Referacie Techniki Kryminalistycznej;
- Wydziale Ruchu Drogowego;
- Zespole Dyżurnych;
- Rewirze Dzielnicowych z Komisariatu Policji I w Katowicach;
W spotkaniu z uczniami klas mundurowych uczestniczył Komendant Miejski Policji w Katowicach insp. Arkadiusz Konowalski, który podkreślił, że służba w Policji daje możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Zawsze stawia na rozwój osobisty człowieka, posiadając w swoim zakresie szeroki zakres obowiązków.
Kilka etapów spotkania
Spotkanie zostało podzielone na kilka etapów. Pierwsza część odbyła się w sali szkoleniowej KWP w Katowicach, gdzie nastąpiło uroczyste przywitanie młodzieży oraz prezentacja filmu przedstawiającego służbę w Policji. Kolejną częścią było wystąpienie policjantów z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, którzy przedstawili charakter swojej codziennej służby.
Na kolejny etap grupa udała się w okolice Grobu Policjanta Polskiego zlokalizowanego na terenie KWP w Katowicach, gdzie odbyła się prezentacja Zespołu Przewodników Psów Służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami. Nadkom. Ewa Fitał przybliżyła młodzieży charakter codziennej służby przewodnika. Szczególną uwagę zwróciła na obowiązki, jakie niesie za sobą praca z czworonogiem. Na koniec spotkania odbyły się pokazy posłuszeństwa psów oraz pokaz dynamiczny zatrzymania osoby z udziałem psa służbowego. Zdolności czworonogów oraz posłuszeństwo w stosunku do przewodnika wzbudziły ogromne emocje, oraz szacunek wśród młodzieży.
Kolejno charakterystykę swojej służby i sprzęt służbowy przedstawili policjanci Referatu Patrolowo – Interwencyjnego, w ramach której odbył się pokaz interwencji policyjnej podjętej wobec osoby popełniającej wykroczenie, poprzez spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym i ataku na podejmującego interwencję policjanta, podczas której doszło do naruszenia nietykalności funkcjonariusza. W rolę jednego z funkcjonariuszy wcielił się ochotnik, uczennica jednego z liceów. Z tego pokazu uczniowie wynieśli ważną lekcję, a mianowicie, iż policjant musi być zawsze gotowy do działania.
Specyfika pracy policjantów z różnych wydziałów
Przed kolejnym etapem dnia otwartego młodzież została podzielona na dwie grupy, które spotkały się z kierownikiem Ogniwa Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych. W trakcie spotkania policjant opowiedział o trudach i specyfice codziennej służby w policyjnym areszcie.
Następnym przystankiem zwiedzania katowickiej jednostki był Referat Techniki Kryminalistycznej, gdzie uczniowie dowiedzieli się, jakie występują rodzaje śladów i w jaki sposób są zabezpieczane. Ponadto mieli możliwość samodzielnego ujawnienia śladów daktyloskopijnych.
Jednym z ostatnich etapów było spotkanie z oficerem dyżurnym KMP w Katowicach, który opowiedział uczniom o swojej służbie, a także jego zastępców. Podczas rozmowy dyżurny uświadomił zainteresowanych o tym, że Katowice są miastem, które jest stale monitorowane.
Po tym etapie uczniom została zaprezentowana flota pojazdów służbowych Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Katowicach, a także sprzęt wykorzystywany w trakcie codziennej służby przez policjantów ruchu drogowego m.in. laserowe mierniki prędkości, urządzenia służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu czy specjalistyczny sprzęt służący do pomiarów na miejscu zdarzenia drogowego.
Warto wiedzieć
Na ostatni etap zwiedzający ponownie spotkali się w sali szkoleniowej w KWP w Katowicach, gdzie odbyło się spotkanie z mł. asp. Michałem Filusem oraz st. sierż. Agatą Tatar– dzielnicowymi Komisariatu Policji I w Katowicach, którzy zaakcentowali, że decydując się na pracę w tej formacji, ważna jest chęć niesienia pomocy innym, empatia, tolerancja a przede wszystkim odporność psychiczna i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Zaznaczyli, że wszystko to rekompensuje satysfakcja z realizowanych zadań, a przede wszystkim wdzięczność wśród społeczeństwa. Na koniec została zaprezentowana koncepcja pracy dzielnicowych w ramach programu MSWiA „Dzielnicowy Bliżej Nas", a także aplikacja Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na koniec spotkania post. Daria Kruszak policjantka Doboru Kadr i Szkoleń KMP w Katowicach przedstawiła młodzieży etapy oraz przebieg rekrutacji do Policji.