Wiadomości z Katowic

Spodek został zabytkiem – co to oznacza?

  • Dodano: 2025-05-17 22:15

Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek została wpisana na listę zabytków województwa śląskiego. Co to oznacza dla kultowego gmachu?

Spodek zabytkiem wojewódzkim 

Wiele osób na pewno czekało na ten krok ze strony śląskiej konserwator zabytków, pani Anny Ostrowskiej. Z początkiem kwietnia zapowiedziała ona rozpoczęcie procedur mających na celu nadanie hali odpowiedniego statusu. Informacja ta pojawiła się niedługo po tym, jak władze Katowic ogłosiły przetarg na zaprojektowanie, a później docelowo wyburzenie i rekonstrukcje tarasów wokół słynnego obiektu. Tłumaczono to kiepskim stanem technicznym, a także ekspertyzami wykonanymi jakiś czas temu - pisaliśmy o tym w artykule. Tarasy Spodka do wyburzenia?

Śląska konserwator zabytków zaprotestowała w ten sposób przeciwko planom, de facto, przebudowy obiektu bez konsultowania tej sprawy z jej urzędem.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o planowanej rozbiórce schodów i tarasów hali widowiskowo-sportowej Spodek w Katowicach, a następnie ich odtworzeniu  wyjaśniam, że Spodek jest objęty ochroną wynikającą z faktu ujęcia go w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice, co oznacza, że pozwolenie na budowę lub rozbiórkę dotyczące tego obiektu wydaje się po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Odmowa uzgodnienia wyklucza możliwość wydania takiego pozwolenia. - czytaliśmy w komunikacie.  

Od niedawna kosmiczna hala jest już na liście. Co oznacza Spodek jako zabytek województwa śląskiego? Jaka jest przyszłość tego obiektu, a także jak będzie on funkcjonował z nowym statusem prawnym? Wysłaliśmy zapytania do rzecznika prasowego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, pana Mirosława Rymera.

K. Ch.: Co oznacza dla Spodka obecność na liście zabytków województwa śląskiego? Czy będzie to miało wpływ na jego funkcjonowanie, np. imprezy masowe, zwiedzanie?

M.R.: Wpis zespołu do rejestru zabytków w żaden sposób nie wpłynie na organizację jakichkolwiek wydarzeń. Konsekwencją wpisu jest to, iż wszelkie działania na tym terenie wymagać będą pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dotychczas ingerencja konserwatora ograniczona była do uzgadniania robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę.

K. Ch. Czy ktokolwiek oponował (oficjalnie i nie) lub próbować ingerować w procedury? Miasto planowało zburzenie i odbudowę tarasów, rozumiem, że takie działanie nie będzie obecnie możliwe?

M. R.: Kwestia rozbiórki schodów i tarasów zewnętrznych nie została rozstrzygnięta. Z opinii zleconej przez Śląskiego konserwatora Zabytków wynika, iż na obecnym etapie nie sposób przesądzić, czy rozbiórka jest konieczna dla dostosowania tych elementów do wymogów bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów. Koniecznym jest przeprowadzenie dodatkowych badań i analiz celem ustalenia właściwej metody postępowania. W tym zakresie Konserwator pozostaje w kontakcie z właścicielem - Miastem Katowice.

Zapytaliśmy również o to, jak długo trwały prace związane nadaniem hali statusu zabytku województwa i czy takie plany były już wcześniej? Okazuje się, że tak.

Wpisanie zespołu hali widowiskowo-sportowej Spodek do rejestru zabytków rozważało kilku poprzednich wojewódzkich konserwatorów zabytków. - dodał Mirosław Rymer.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również