Zanieczyszczenia powietrza, segregacja odpadów i globalne ocieplenie to pojęcia, które dominują w odpowiedziach na pytanie, czym jest ekologia. Jednakże niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat tych zagadnień oraz niezrozumienie powagi problemów ekologicznych stwarzają realne zagrożenia dla przyszłości naszej planety i naszego zdrowia. W odpowiedzi na te wyzwania powstała Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych.
Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych
Inicjatywa ta ma za zadanie zwiększyć świadomość oraz aktywność ekologiczną młodzieży w wieku od 14 do 17 lat. Działania skierowane zostały do nastolatków w szczególnej sytuacji życiowej z dziesięciu miejscowościach w województwie śląskim. Wśród uczestników znalazła się grupa podopiecznych ze Świetlicy Środowiskowej św. Jacka w Katowicach. Młodzież wzięła udział w cyklu spotkań ekologicznych, zyskując tym samym kompetencje ekologiczne!
Podczas warsztatów Gosia, Michał, Wiktoria, Maja, Karolina, Antoni, Alicja, Oliwier i Wiktoria aktywnie realizowali wszystkie działania – wykonali ekologiczne torby ze starych koszulek, stworzyli ogród w słoiku i realizowali ankietę ekologiczną wśród mieszkańców spacerujących po Parku Śląskim.
Oprócz działań praktycznych młodzież z Katowic zyskała wiedzę teoretyczną na temat aktualnych zagrożeń dla środowiska, zanieczyszczeń powietrza i działań proekologicznych, które może podjąć, aby pozytywnie wpływać na środowisko! Na zakończenie projektu, uczestnicy zrealizowali autorską akcję ekologiczną, która polegała na przygotowaniu warzywnika i przekazaniu go na teren Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Dodatkowo młodzież przeprowadziła wykład dla seniorów, dzieląc się wiedzą na temat wpływu posadzonych warzyw i ziół na organizm człowieka.
Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną projektu Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych – link do strony: https://zieloneslaskie.pl/slaska-akademia-kompetencji-ekologicznych/.
Projekt Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych realizowany jest w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.