Wiadomości z Katowic

Startuje ogólnopolska akcja "Książka za drzewo"

  • Dodano: 2024-04-19 13:15

Fundacja Ekologiczna ARKA 23 kwietnia o godz. 1130  na Rynku w Katowicach (obok DH Skarbek) startuje z ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” w Katowicach. Akcja organizowana we współpracy z Urzędem Miasta Katowice.

Podczas akcji uczestnicy, sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a organizatorzy ją wysyłają! Na uczestników czeka około 500 książek oraz prawie 1000 książek przygotowanych dla grup szkól i przedszkoli. Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach. 

Partnerami akcji są także: Grupa Kęty, Aluprof, Alupol. Akcję wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Start nowych działań

Podczas nowej akcji ARKI za każde posadzone drzewo będzie można otrzymać książkę. Natomiast wszystkie książki zostaną wcześniej zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych, które odbędą się w całym kraju. 

W akcji udało się nam wspólnie posadzić ponad 43 tysiące drzew i rozdać ponad 7 tysięcy książek. 

Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek, którym dajemy drugie życie połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji. 

Jednocześnie startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „zielonej mapie Polski” będzie można zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę. Szczegóły akcji znajdują się na stronie: https://ksiazkazadrzewo.pl/.

Po pierwsze Edukacja!

Akcja to także duże, ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne. W ciągu 3 lat  w tej części akcji uczestniczyło ponad 150 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym mamy już prawie 100 tysięcy uczestników, dla których przygotowujemy pakiety edukacyjne. 

Drzewa wiele dają

Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę  – dodaje Wojciech Owczarz.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt. 

Nowa akcja ARKI wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Drugie życie książek

Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady  – dodaje Wojciech Owczarz.

Promowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa jest ważne i potwierdza to ilość środków, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych

Startuje ogólnopolska akcja "Książka za drzewo" / fot. mat. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również