Biblioteka Śląska zaprasza na "Sztuczny miód" – premierowe spotkanie autorskie z Sabiną Waszut oraz Na poddaszu czy w podziemiu? – wielogłos o "Śnialni" Rafała Księżyka.
Spotkania autorskie w Bibliotece Śląskiej
"Sztuczny miód" – premierowe spotkanie autorskie z Sabiną Waszut
Wydawnictwo W.A.B. oraz Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut z okazji premiery książki „Sztuczny miód”. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Paluch.
"Sztuczny miód" to przywołująca wspomnienia oraz poruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u na Śląsku. Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach. Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek i działa w Solidarności. Gdy wybuchają strajki, te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich? Jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?” – opis ze strony wydawcy.
Spotkanie już 29 stycznia 2024 r., godz. 18.00 Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny!
Na poddaszu czy w podziemiu? – wielogłos o "Śnialni" Rafała Księżyka
Spotkanie wokół książki "Śnialnia. Śląski underground" Rafała Księżyka, publikacji o grupie Oneiron i osobowościach związanych z pracownią przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach, z udziałem autora oraz Anny Cieplak i Joanny Szwedy. Prowadzenie: Sara Nowick.
Rafał Księżyk – jest współautorem bestsellerowych biografii artystów: Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego i Muńka Staszczyka oraz autorem książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989–1993”.
Anna Cieplak – bywalczyni pracowni przy ul. Piastowskiej 1. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, obecnie mieszka w Mysłowicach. Animatorka kultury, aktywistka miejska, w latach 2008–2019 związana z Krytyką Polityczną. Autorka powieści „Zaufanie” (razem z Lidią Ostałowską), „Ma być czysto”, „Lata powyżej zera”, „Lekki bagaż”, „Rozpływaj się”, „Ciało huty”. Dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nike, laureatka Nagrody Conrada oraz Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza.
Joanna Szweda – autorka rozprawy doktorskiej pt. „Literatura w kręgu Oneironu. Interakcje i nawiązania” obronionej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, badaczka działalności grupy. Publikowała w „Przestrzeniach Teorii” i dwutygodniku „artPAPIER”.
Spotkanie już 30 stycznia 2024 r., godz. 18.00, Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice, Wstęp wolny!
Spotkanie będzie również transmitowane na YouTubie Biblioteki Śląskiej – od godz. 18.00.