Zima to czas, kiedy pielęgnacja powinna wyglądać trochę inaczej niż w cieplejszych miesiącach. Nieodpowiedni dobór kosmetyków może spowodować suchość skóry. Jak temu zapobiec?
Cechy suchej skóry
Skóra sucha charakteryzuje się występowaniem nierówności, szorstkości, matowością. Może pojawić się uczucie ściągnięcia, a nawet świąd. Jest bardziej podatna na pęknięcia. Czasami obserwuje się białawe łuski martwego naskórka. Suchość skóry może być spowodowana m.in. schorzeniami dermatologicznymi (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe), zaburzoną budową skóry i niedoborami lipidów wynikających z uwarunkowań genetycznych lub stosowania zbyt agresywnych kosmetyków, które naruszają naturalną barierę hydrolipidową skóry. Ponadto obserwuje się zmniejszenie zdolności skóry do zatrzymywania wilgoci i spadek produkcji naturalnych lipidów wraz z wiekiem. Proces ten szczególne nasilenie ma po 60 roku życia. Suchości skóry sprzyjać może również niewłaściwa dieta, stres czy przewlekłe odwodnienie. Nie bez znaczenia pozostają czynniki środowiskowe – suche powietrze, mróz, wiatr czy promieniowanie UV.
Dlaczego suchość skóry nasila się zimą?
Zimą powietrze często jest suche, zwłaszcza w pomieszczeniach ogrzewanych. Ogrzewanie powietrza powoduje jego wysuszenie. Niska wilgotność powietrza sprawia, że ze skóry łatwiej dochodzi do utraty wody. Ujemna temperatura na zewnątrz powoduje, że gruczoły łojowe na skórze produkują mniej sebum, czyli naturalnego oleju, który chroni skórę przed utratą wilgoci. Mroźne warunki atmosferyczne mogą także powodować bezpośrednie uszkodzenia warstwy lipidowej skóry, co zwiększa jej podatność na wysuszenie. Ponadto w zimie skóra narażona jest na częste zmiany temperatury – wchodzimy do ciepłych pomieszczeń, a później wychodzimy na zewnątrz, gdzie panują ujemne temperatury. Ze względu na chłód, często po powrocie do domu korzystamy z gorących kąpieli lub pryszniców, aby się rozgrzać. Niestety zbyt ciepła woda przyczynia się do nasilenia problemu suchości. Często przyczyną jest także niewłaściwa pielęgnacja. Wiele osób nie dobiera stosowanych kosmetyków do pory roku i np. nakłada na twarz krem z dużą zawartością wody, po czym wychodzi na mróz.
Jak powinna wyglądać zimowa pielęgnacja suchej skóry?
Latem bardzo często korzystamy z kosmetyków, lekkich, beztłuszczowych, o konsystencji żelu i dużej zawartości wody. Nie jest to dobry wybór, gdy panują ujemne temperatury. Zimą powinniśmy postawić na bardziej odżywcze produkty o bogatej konsystencji, które zawierają lipidy wpierające naturalną ochronną barierę skóry. Przy skórze bardzo suchej dobrze sprawdzą się emolienty, które pomagają w odtworzeniu bariery hydrolipidowej (więcej na: czym są emolienty?). Tworzą warstwę okluzyjną, chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrym wyborem są produkty na bazie naturalnych olejów. W słoneczne dni zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem SFP. Podczas wieczornej pielęgnacji warto zastosować mocno nawilżające maski, serum i krem. Jeśli skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia, można ją spryskać wodą termalną i nałożyć dodatkową warstwę kremu. W przypadku problemu z suchością nie zaleca się brania długich, gorących kąpieli. Lepszym rozwiązaniem będzie letni prysznic. Uzupełnieniem zimowej pielęgnacji będzie zadbanie o utrzymanie odpowiedniego nawilżenia w pomieszczeniach, w którym długo przebywamy. Dobrym rozwiązaniem do tego celu są nawilżacze powietrza.
Pod kątem składu, kosmetyki skóry suchej powinny zawierać składniki o działaniu nawilżającym, ochronnym i poprawiającym odnowę bariery ochronnej naskórka. Składniki hydrofilne, czyli wiążące wodę na jej powierzchni (np. kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, sorbitol, kwas piroglutaminowy) zimą zaleca się włączać do wieczornej pielęgnacji, gdy już nie będziemy wychodzić na mróz tego dnia. Istotne są także składniki nawilżające, które wnikają do głębszych warstw skóry (np. glicerol, panthenol, glikol propylenowy, aminokwasy, mleczan sodu, mocznik). W kremach na dzień pożądane są składniki wspomagające odbudowę naturalnej bariery ochronnej naskórka jak ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe.