Wiadomości z Katowic

Święto Niepodległości inne niż wszystkie

  • Dodano: 2020-11-13 10:30

Tegoroczne Święto Niepodległości było inne niż wszystkie dotychczas. Z uwagi na pandemię koronawirusa program wojewódzkich obchodów święta został ograniczony.

Władze województwa śląskiego upamiętniły bohaterów walczących o wolność Ojczyzny

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa i przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak złożyli kwiaty pod pomnikami Powstańców Śląskich oraz Wojciecha Korfantego. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego wojewoda złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Ze względu na pandemię koronawirusa to jest inne święto niż dotychczas. Zachęcam jednak mieszkańców naszego regionu do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w swoich domach. Okazje ku temu dają znakomite inicjatywy patriotyczne i akcje, jak na przykład „Niepodległa do Hymnu” – podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek.

W Święto Niepodległości abp Wiktor Skworc odprawił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w intencji Ojczyzny. Metropolita katowicki mówił, że dzisiaj w całej Polsce zbieramy się w świątyniach, by „wyśpiewać Te Deum i Boże coś Polskę za Niepodległą i ojców niepodległości”.

Promowanie dobra i przekaz wartości to zadania dla nas. To nasz patriotyczny obowiązek, podejmowany jako wyraz wdzięczności – podkreślał abp Skworc.

W liturgii uczestniczył wojewoda Wieczorek

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości narodowe barwy Polski "przybrał" gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Wieczorem 10 i 11 listopada został efektownie podświetlony na biało-czerwono.

Skromne obchody odbywały się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego

11 listopada odbyła się emisja pierwszej audycji z cyklu „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce” prezentowanych na antenie Polskiego Radia Katowice. Kolejne edycje emitowane będą w każdą niedzielę od 15 listopada do 13 grudnia (o godz. 18:30), zarówno na antenie Polskiego Radia Katowice, jak i na stronie internetowej oraz podcaście historycznym rozgłośni. Projekt został sfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Realizowany jest przez wojewodę śląskiego we współpracy z Polskim Radiem Katowice i partnerami: Muzeum Śląskim, Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Śląskim w Opolu i Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach.

Święto Niepodległości w Katowicach/fot. A. Kucharzewska

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.