Wiadomości z Katowic

Szachy łączą pokolenia

  • Dodano: 2018-04-04 09:30

136 uczestników wzięło udział w I Turnieju Szachowym o Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego.

W turnieju mogli wziąć udział wszyscy chętni, którzy zapisali się do rozgrywek, niezależnie od wieku czy doświadczenia. Turniej rozegrano w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach w systemie szwajcarskim na dystansie siedmiu rund.

Szachy to fantastyczna dyscyplina, w której rywalizować mogą ludzie bez względu na wiek, od dziecka do seniora. Możemy wspólnie pobyć razem, poznać się i powalczyć w sportowej atmosferze. Ta międzypokoleniowa więź jest niezwykle cenna, bo pozwala dzielić się wiedzą i doświadczeniami, które w szachach są bardzo ważne. Musimy kilka razy przegrać, by odnieść zwycięstwo i czegoś się nauczyć – mówił w trakcie otwarcia imprezy marszałek Wojciech Saługa.

Gościem specjalnym turnieju była wicemistrzyni olimpijska w szachach, arcymistrzyni Karina Szczepkowska, która rozegrała symultanę szachową z kilkunastoma uczestnikami.

Dla nas szachistów to święto szachów, przedłużenie zakończonych właśnie świąt. To jedna z nielicznych dyscyplin sportu, gdzie w jednej sali spotykają się ludzie w tak różnym wieku i nikogo nie dziwi, że dziesięciolatka jest w stanie ograć dorosłego mężczyznę, a senior dwudziestolatka. Szachy uczą koncentracji, cierpliwości, rozwijają wyobraźnię i pamięć, dlatego warto propagować tę dyscyplinę wśród młodych ludzi – dodawał Marek Matlak, organizator imprezy.

Nagrody przyznano w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych kategoriach wiekowych – juniorów (do lat 10, 14 i 18), młodzieżowców (do lat 24) i seniorów (powyżej 60 i 70 lat). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również