Policjantka z katowickiej komendy przeszkoliła ponad setkę dzieci w ramach programu „Bezpieczny Maluch”.
Przedszkolaki wiedzą już kiedy nieznajomemu należy powiedzieć NIE! Wiedzą również jak należy się zachować w przypadku zagubienia w centrum handlowym oraz w jakiej sytuacji trzeba wołać POMOCY!
Czwarte spotkanie w ramach programu profilaktycznego dla sześciolatków „Bezpieczny Maluch” przeprowadziła mł. asp. Agnieszka Krzysztofik z zespołu profilaktyki społecznej katowickiej komendy. Policjantka na podstawie dwóch krótkich opowiadań „Maks nie rozmawia z obcymi” oraz „Zuzia się zgubiła” szkoliła dzieci, jak zachować się w trudnej sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie.
Policjantka ćwiczyła z dziećmi asertywne odmawianie osobie nieznajomej w różnych sytuacjach, tj. w przypadku propozycji odprowadzenia do domu, podwiezienia samochodem czy szukania zaginionego pieska, a także przyjęcia zabawki czy słodkości. Dzieci razem z policjantką głośno powtarzały „NIE, DZIĘKUJĘ! NIE PÓJDĘ Z TOBĄ!”. Ponadto przedszkolaki poznały sytuację w jakiej mogą zgubić się w zatłoczonym centrum handlowym oraz co należy zrobić w takiej sytuacji aby szybko wrócić do opiekuna. Policjantka nauczyła dzieci, aby w sytuacji zagubienia udały się do kasy i poprosiły o pomoc ekspedientkę. Ponadto, że na pomoc osoby w mundurze tj. policjanta, strażnika miejskiego czy ochroniarza zawsze mogą liczyć! W spotkaniu ważną rolę pełnił Sznupek, który wskazywał dzieciom trudne sytuacje oraz bezpieczne zachowania.
Podczas spotkania dzieci ćwiczyły również reagowanie na hasło: STOP! Wyćwiczona umiejętność ma za zadanie uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem dostrzeżonym przez ich opiekunów. Kiedy przedszkolaki ćwiczyły wołanie POMOCY!, na ratunek przybył Sznupek – przyjaciel dzieci.
Na zakończenie spotkania policjantka przygotowała dla dzieci niespodziankę. Uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi policjanci ubierając „małe mundury policyjne”. Dzieci miały możliwość przymierzyć skrojone na ich miarę granatowe mundury dzienne i ćwiczebne, a także poznać stopnie policyjne. Dla niektórych przymierzenie munduru okazało się spełnieniem marzenia. Mamy nadzieję, że w przyszłości, któryś z uczestników programu wstąpi w nasze szeregi.
Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę „Sznupek kontra Obcy” oraz pieczątkę ze Sznupkiem.
W tym roku udział w programie biorą katowickie przedszkola nr 59, 61, 64 i 91. Co roku do programu profilaktyczno-edukacyjnego „Bezpieczny Maluch”, który jest autorskim projektem Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, zapraszane są inne przedszkola. Ma to na celu przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa jak największej liczby przedszkolaków. Program w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach tj.: kontakty z osobą obcą, przeciwdziałanie zagubieniom, postępowanie z psami, bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą i w górach. Dzieci podczas zajęć odwiedzają miejsca takiej jak nadleśnictwo, sąd, straż pożarną, siedzibę CPR czy przystań kajakową WOPR i uczą się od specjalistów jak zachować się m.in. w czasie pożaru lub innej sytuacji wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia. Ważnym aspektem, który poruszany jest w trakcie zajęć są relacje rówieśnicze i sposoby rozwiązywania konfliktów.
Partnerami programu są Urząd Miasta (Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego), Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach, Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach oraz Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Katowicach.