Wiadomości z Katowic

Szkoła w Chmurze uratowana? Jest porozumienie z miastem

  • Dodano: 2024-02-19 16:15

Po niedawnej aferze związanej z wykreśleniem Szkoły w Chmurze z listy dotowanych przez miasto instytucji, obu stronom udało się dojść do porozumienia. Mamy oświadczenie z Urzędu Miasta i komentarz szkoły. 

Szkoła w chmurze była skreślona z listy instytucji dotowanych

O sprawie pisaliśmy na początku lutego, gdy napięcie na linii szkoła - miasto sięgało zenitu. 

Z początkiem stycznia miasto wykreśliło szkołę z rejestru niepublicznych placówek oświatowych (liceum i podstawówkę). Szkoła straciła na tym kilka milionów złotych, co znacznie utrudnia jej prowadzenie edukacji domowej dla kilku tysięcy uczniów z naszego regionu. - pełny tekst znajdą Państwo tutaj.

Zmiany w finansowaniu placówek oświatowych wprowadzone przez poprzedni rząd oraz problemy formalne związane z przenosinami placówki w Katowicach dały potencjalnie katastrofalne efekty. 

Miasto do niedawna trwało jednak przy swoich przekonaniach, podpierając się argumentami natury prawno-formalnej. Wyraziło jednak chęć podjęcia dialogu. Wiadomo, że zostały podjęte działania prawne w celu odwołania się od decyzji magistratu.

W piątek, 9 lutego kancelaria reprezentująca szkołę przesłała niezbędne dokumenty w procedurze odwołania decyzji prezydenta miasta Katowice o wykreśleniu podstawówki i liceum “Szkoły w Chmurze”. Decyzję uchylić może jeszcze sam prezydent. - czytamy na blogu placówki w komunikacie z 14 lutego.

Odpowiednie dokumenty trafiły zarówno do magistratu, jak i Kuratorium Oświaty. Było tam między innymi kilka tysięcy podpisów pod przygotowaną wcześniej petycją, pomogli ludzie z całej Polski.

Rodzice, uczniowie oraz przyjaciele szkoły napisali petycję do Śląskiej Kurator Oświaty. Pod pismem do Aleksandry Dyli znalazło się 10 636 podpisów. - informuje placówka. 

Działania szkoły, a, prawdopodobnie, także presja społeczna i medialna sprawiły, że miasto zmieniło swoją decyzję. Obie strony potwierdzają chęć dalszej współpracy. 

Oświadczenie miasta Katowice - Szkoła w chmurze uratowana?

Kilka dni temu na nasze skrzynki mailowe trafiło wspólne oświadczenie miasta i Szkoły. 

Mając na uwadze dobro, zarówno uczniów szkół, jak i ich rodziców oraz opiekunów prawnych, w związku z faktem dostarczenia dokumentacji zapewniającej ciągłość pracy przez Szkołę w Chmurze, miasto zdecydowało o odwołaniu decyzji o wykreśleniu z ewidencji placówek Szkoły w Chmurze. Miasto Katowice oraz Szkoła w Chmurze stoją na wspólnym stanowisku, że należało zrobić wszystko by jak najszybciej rozwiązać problemy formalne związane z ewidencją szkół, by następnie móc wspólnie skoncentrować się na zmianach systemowych - przekazał nam Urząd Miasta Katowice

Michał Cieśla, rzecznik prasowy Szkoły w Chmurze potwierdza doniesienia. 

Decyzja miasta potwierdza ciągłość funkcjonowania szkół dla uczniów, którzy pozostali w katowickich oddziałach (klasy 1-7 podstawówki oraz 1-3 liceum) - napisał w odpowiedzi na nasze zapytanie o przyszłość placówki. 

Zapytaliśmy także o sytuację uczniów klas, które obejmą tegoroczne egzaminy - maturzystów oraz młodzież z klasy 8 szkoły podstawowej. 

Wraz z otrzymaniem nieprawomocnej decyzji o likwidacji placówek, dyrekcja Szkoły w Chmurze podjęła trudną decyzję o przeniesieniu części uczniów do szkół w Warszawie. To była jedyna gwarancja, że uczniowie klas ósmych oraz maturzyści będą mogli podejść do egzaminów w maju. Dyrekcja Szkoły informując o tej decyzji pod koniec stycznia wskazała, że z pozostałą społecznością będzie walczyć o dobre imię i odwołanie decyzji prezydenta Katowic. I tak się stało. Jednak 7 lutego minął termin składania lub wprowadzania korekt do deklaracji maturalnych. Tym samym zamknęła się możliwość tego, żeby matury mogły się odbyć na Śląsku. Mamy doświadczenie z ubiegłego roku w organizacji w Warszawie egzaminów dla uczniów z całej Polski. Będziemy chcieli pomóc uczniom z Katowic w odnalezieniu się w tej formule. Liczymy, że dzięki dialogowi z władzami miasta matury w Katowicach zostaną zorganizowane w 2025 roku bez przeszkód.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również