Wiadomości z Katowic

Tramwaj Powstańczy linii nr 100 wyjeżdża na tory Metropolii

  • Dodano: 2019-08-14 08:15, aktualizacja: 2019-08-14 09:52

W środę, 14 sierpnia, na tory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjedzie Tramwaj Powstańczy.

Zabytkowy pojazd będzie przypominał mieszkańcom regionu o setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Powstańczy Tramwaj to projekt, który z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego realizuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Na dzień przed wyjazdem na tory został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie.

Podróżujący tym specjalnym tramwajem będą mogli w pewnym sensie cofnąć się w czasie i poczuć klimat powstańczych dni. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, wielu mieszkańców regionu, ale także turystów, zainteresuje się bogatą historią Śląska, wydarzeniami, które miały tutaj miejsce, ich przebiegiem i konsekwencjami. – mówił Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Chcieliśmy aktywnie włączyć się w świętowanie setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, stąd ten tramwaj. Będzie on kursował przez 10 dni - mówił Bolesław Knapik, Prezes Tramwajów Śląskich.

Sprawdź trasę jaką przejedzie zabytkowy tramwaj

Tramwaj wyruszy 14 sierpnia 2019 r. ok. godz. 17.00 z Mysłowic, gdzie 100 lat temu strajk w kopalni Mysłowice był przyczynkiem do wybuchu I Powstania Śląskiego, a podróż zakończy 24 sierpnia 2019 r. ok. godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach-Lipinach, w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego.   

Pojazd będzie też można zobaczyć podczas defilady wojskowej w Katowicach 15 sierpnia w Dzień Wojska Polskiego. Choć ruch w centrum Katowic zostanie w tym dniu wyłączony, Powstańczy Tramwaj zostanie wyeksponowany na rondzie obok Spodka, bezpośrednio przy trasie defilady - zdradził Bolesław Knapik.

Zapraszamy całe rodziny, wszystkich mieszkańców Śląska na pokład tej wyjątkowej bany - dodał prezydent Świętochłowic.

Podczas podróży przeniesiemy się na Górny Śląsk lat 1919-1922, posłuchamy manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzymy się potyczce powstańczej, weźmiemy udział w kampanii plebiscytowej, przekroczymy granicę, zaśpiewamy „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz inne powstańcze i śląskie piosenki, skosztujemy śląskich maszketów. Każdy podróżujący otrzyma bilet do Niepodległej z kalendarium wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919 -1922.

Rozkład jazdy tramwaju linii nr 100 jest dotępny TUTAJ.

Tramwaj Powstańczy linii nr 100 wyjeżdża na tory Metropolii

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.