Ars Independent Festival to, jak mówią organizatorzy, festiwal inny niż wszystkie, a każda jego edycja jest inna niż poprzednie. Tegoroczną 8. edycję tworzą wydarzenia związane z animacją, wideoklipami, grami wideo, filmem i muzyką. Podobnie liczne jak poruszane tematy, tak liczne są również miejsca festiwalowych wydarzeń. Od wtorku do niedzieli będzie można odwiedzić wystawy w Mieście Ogrodów, Teatrze Korez, Akademii Sztuk Pięknych, czy w Pałacu Młodzieży, koncerty będą odbywały się w Jazz Clubie Hipnoza oraz w Drzwiach Zwanych Koniem, a na pokazy konkursowych filmów i animacji można wybrać się do studyjnego Światowida i Kinoteatru Rialto.
W konkursie filmowym organizatorzy postawili na różnorodność. Pojawią się produkcje z różnych stron świata, pokazujące rzeczywistość w nieraz skrajnie odmienny sposób. Widz doświadczy tu zarówno perspektywy kamery przemysłowej w chińsko-amerykańskim filmie „Oczy ważki”, jak i „Króla” - surrealistycznego westernu traktującego o przygodach francuskiego podróżnika żyjącego w drugiej połowie XIX wieku. Prezentowane filmy to dzieła w równej mierze doskonałe warsztatowo i zaangażowane w społecznie ważkie tematy. Poruszają bowiem tematykę straty, imigracji, czy obsesji na punkcie technologii.
Tegoroczna edycja konkursu animacji łączy tradycję ze współczesnością, zaskakuje bogactwem stylów, motywów i zróżnicowanych narracji. Slapstickowa animacja o muzykach-zwierzętach ratujących las przed wycinką, przeplatać się będzie z połączeniem gry aktorskiej z animacją kukiełkową w estońskim „Franku” oraz oszczędnej historii o skutkach dążenia do jednorodności. Po więcej zapraszamy do Światowida i Miasta Ogrodów.
Jakie imprezy czekają w mieście?
Wspólnym mianownikiem dla konkursu gier wideo jest dziwność. Organizatorzy chcą zaprezentować gry, których istnienia trudno sobie wyobrazić, a które mimo to powstały, by bawić i zmuszać do refleksji. Mamy tu więc piłkę ręczną wyniesioną do poziomu rozgrywek, w których stawką jest zbawienie, grę o barmanie, który dzięki serwowanym trunkom poznaje myśli, lęki
i marzenia klientów, czy znakomitą strategię czasu rzeczywistego „Frostpunk” znanego polskiego studia 11 bit studios. Wcielamy się w niej w zarządcę miasta zmuszonego do podejmowania trudnych decyzji, które zburzą nasze poczucie komfortu i nieraz zachwieją moralnym kompasem.
Festiwal poza wydarzeniami konkursowymi będzie także obfitował w wydarzenia towarzyszące takie, jak Nocna giełda gier wideo, wystawy, tzw. doświadczenia VR, czy imprezy z muzyką elektroniczną.
Oficjalne otwarcie festiwalu miało miejsce 25 września o 20:00 w murach Kinoteatru Rialto. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością, a także krótkimi przemówieniami, Wiceprezydent Miasta Katowice Pani Marzena Szuba oraz dyrektor Miasta Ogrodów Pan Piotr Zaczkowski. Pierwszy festiwalowy pokaz animacji zawierał projekty komediowe, niepozbawione jednak celnych spostrzeżeń i artystyczno-intelektualnych prowokacji.