Wiadomości z Katowic

Tydzień Zrównoważonego Transportu w Katowicach z udziałem Strażników Miejskich

  • Dodano: 2020-09-25 17:00

Na ulicy Teatralnej strażnicy miejscy pojawili się na rowerach elektrycznych,  zachęcając do przesiadki na ten bezemisyjny środek transportu. W trakcie obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu strażnicy rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego o bezpieczeństwie pieszego i rowerzysty. 

Aktywny udział w krótkich zadaniach i konkursach był nagradzany upominkami zwiększającymi bezpieczeństwo na drodze

Katowice wraz z partnerami przyłączają się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wydarzenie promujące mobilność bezemisyjną odbyło się na ul. Teatralnej. Specjalną ofertę przygotował też dla mieszkańców operator elektrycznych hulajnóg i skuterów.

W dniach od 16 do 22 września tradycyjnie obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku pod hasłem „Mobilność bezemisyjna dla wszystkich". Kampania m.in. daje szansę zbadania roli ulic miejskich i eksperymentowania z praktycznymi rozwiązaniami, żeby stawić czoła miejskim wyzwaniom, w tym zanieczyszczeniu powietrza.

Śląska baba i hejnał na parklecie

Dla wielu miast Europy (w tym roku akces zgłosiło 177 miast i gmin) ETZT to okazja do testowania nowych środków transportu czy innowacyjnych rozwiązań ograniczających zanieczyszczenie powietrza i zbierania informacji zwrotnej od mieszkańców. Katowice po raz kolejny włączą się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jednak ze względu na epidemię w znacznie bardziej ograniczonym wymiarze, niż dotychczas.

Od trzech lat część wydarzeń odbywała się na ulicy Teatralnej, gdzie najpierw wspólnie z Regionalnym Instytutem Kultury testowaliśmy prototyp woonerfu, a w kolejnym roku na trzech miejscach parkingowych stworzyliśmy pierwszy parklet w Katowicach, zaprojektowany przez studentów Politechniki Śląskiej. W tym roku przy Teatralnej powstał drugi parklet, tym razem komercyjny, co pokazuje, że utorowaliśmy też drogę dla innych – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych.

Parkletem Teatralna 4 opiekuje się Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, który przygotował program na 18 września (piątek). W godz. od 10 do 14 można było m.in. posłuchać kameralnych koncertów i bajek czytanych po śląsku oraz dowiedzieć się, dlaczego baba w śląskim stroju nie mieściła się w autobusie i wszędzie chodziła pieszo. Usłyszeliśmy też trzykrotnie (godz. 9.00, 12.00 i 15.00) hejnał miejski grany na żywo, który na jeden dzień zastąpił tradycyjny hejnał z wieży ratuszowej. Na tablicy pomysłów każdy  mógł zapisać swój pomysł na zrównoważony transport w mieście. Była to forma badania społecznego, moderowanego przez pracownika IMP im. Korfantego. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci.

Na elektrykach i szłapcugiem do lokalu

W wydarzenie włączyła się Straż Miejska w Katowicach. Zespół Prewencji i Profilaktyki Społecznej pojawił się na Teatralnej na rowerach elektrycznych, żeby zachęcać do przesiadki na ten bez emisyjny środek transportu. Strażnicy  rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego o bezpieczeństwie pieszego i rowerzysty. Dla biorących udział w krótkich zadaniach i konkursach przewidziano upominki zwiększające bezpieczeństwo na drodze.

Po śląsku na kogoś, kto idzie pieszo, mówi się że „idzie szłapcugiem". I właśnie na hasło „ide szłapcugiem", w lokalach przy ul. Teatralnej, można było tego dnia liczyć na specjalną ofertę. Do akcji przyłączyły się: Kawiarnia Fotograficzna, Kredens przy Rynku – Pizza e Pasta Italiana, Bistro Oficyna i Naleśnikarnia.

Specjalną ofertę dla mieszkańców przygotował też lokalny operator Blinkee. Kto jeszcze nie próbował jazdy na elektrycznej hulajnodze lub skuterze, mógł to zrobić w Dniu bez Samochodu (22 września). Od tego dnia do 24 września Blinkee oferuje 15 – minutową, darmową jazdę na kod KATOETZT2020. Pojazdy tego operatora staną też, w dniu zakończenia ETZT, na Placu Kwiatowym w Katowicach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.