Wiadomości z Katowic

Tysiące dębów, lip i jaworów do posadzenia w sobotę

  • Dodano: 2018-04-20 09:00

 Nadleśnictwo Katowice. Od poniedziałku do piątku leśnikom pomagać będą dzieci z katowickich szkół, natomiast w sobotę swoje drzewo będzie mógł zasadzić praktycznie każdy chętny.

Każdego roku w ramach przebudowy drzewostanu w Nadleśnictwie Katowice, obejmującym m.in. także Rudę Śląską czy Mikołów, sadzone są setki tysięcy drzew. W tym roku w samych Katowicach posadzonych zostanie ich 185 tys. sztuk.

Elementem cyklu życia lasu jest naturalny proces zastępowania drzew starych przez młode. Wykorzystujemy ten proces, aby powrócić do pierwotnej struktury górnośląskich lasów, która została zaburzona w XIX wieku wskutek działalności człowieka. Po 1945 roku sosny i świerki, gatunki których drewno było wyjątkowo chętnie wykorzystywane do zabezpieczania podziemnych chodników górniczych, zajmowały prawie 80 proc. powierzchni leśnej. Dzisiaj, dzięki realizacji takich działań jak m.in. w oddziale 5d Leśnictwa Muchowiec w Katowickim Parku Leśnym, stanowią już zaledwie 34 proc.  – mówi Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice. – Obecnie realizujemy już kolejny 10-letni Plan Urządzenia Lasu, który ma pozwolić na spełnienie przez lasy katowickiego nadleśnictwa wszystkich postawionych przed nimi funkcji społecznych, przyrodniczych i gospodarczych m.in. dzięki dostosowaniu ich gatunków do lokalnych warunków – dodaje.

Specjalną oprawę ma odnowienie 2,5-hektarowej działki u zbiegu ulic Zgrzebnioka i Gawronów. Od poniedziałku 16 kwietnia do piątku 20 kwietnia leśnikom pomagają dzieci z katowickich szkół. Natomiast w sobotę (21 kwietnia) w godz. 9.00-13.00 swoje drzewo, np. dąb, lipę czy jawor posadzić będzie mógł każdy zainteresowany. W sumie las, z którego chętnie korzystają tysiące mieszkańców, wzbogacony zostanie o 16 tys. młodych drzew.

Katowice w 43 proc. pokrywają lasy, a wyjątkowo dużo jest ich w południowej części miasta. Dlatego od wielu lat bardzo blisko współpracujemy z Nadleśnictwem Katowice. Akcja angażująca mieszkańców w wymianę pokoleniową lasu ma rozpropagować pozytywne wzorce zachowań w obszarze ochrony środowiska. Jest także swoistym wstępem do projektów realizowanych w ramach konferencji COP24, która w grudniu odbędzie się w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Co istotne nowe drzewa zostaną posadzone w środkowej części Katowic, w której nie ma aż tak wielu terenów leśnych. Dosłownie pół godziny spacerem bądź 10 minut jazdy rowerem od ścisłego centrum miasta – dodaje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również