Wiadomości z Katowic

Uczniowie klas siódmych mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciwko HPV

  • Dodano: 2023-02-17 06:30, aktualizacja: 2023-02-17 06:38

By ograniczyć zachorowania na raka szyjki macicy w Katowicach po raz kolejny rusza „Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)". Działanie to jest prowadzone w mieście od 2014 roku i jest skierowane do chłopców i dziewcząt, którzy uczęszczają do klas VII szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023.

Szczepionki na gruźlicę, czy też ospę sprawiły, że dzisiaj na te choroby zakaźne chorują pojedyncze osoby. Dlatego apeluję do rodziców katowickiej młodzieży, by skorzystali z naszej oferty bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. To szczepienie jest jednym z najbardziej skutecznych działań profilaktycznych w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Szczepienie chroni również przed rozwinięciem się innych chorób nowotworowych wywoływanych przez wirusa HPV – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Program realizują trzy placówki medyczne, a w najbliższym czasie rodzice otrzymają za pośrednictwem szkół informację o możliwości wzięcia udziału w akcji szczepień. W ubiegłym roku koszt programu to prawie milion złotych – dodaje prezydent Katowic.

„Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)" działa w Katowicach od 2014 roku.

W 2021 roku program został rozszerzony o szczepienia chłopców

Szczepienia realizowane są szczepionką 9-walentną Gardasil. Organizacja i przeprowadzenie cyklu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), obejmuje podanie 2 dawek szczepionki w odstępach zgodnych z zaleceniami producenta szczepionki. Program jest realizowany przez trzy podmioty wyłonione w konkursie ofert, z którymi zawarto umowy:

  • Centrum Medyczne Tommed Sp. z o.o. Ośrodek Diagnostyki sp. k. z siedzibą w Katowicach przy ul. Fredry 22,
  • Centrum Medycyny i Stomatologii SILESIA MED Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Mickiewicza 29,
  • Gyncentrum Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Żelaznej 1.

Spotkania edukacyjne i szczepienia będą realizowane przez poszczególne przychodnie na terenie przypisanych do nich szkół.

Szczepienia poprzedzone są spotkaniami informacyjno-edukacyjnymi dotyczącymi problematyki HPV, w których biorą udział rodzice, opiekunowie prawni oraz nauczyciele uczniów objętych programem. Odrębne zajęcia odbywają się z udziałem uczniów. Aby dziecko mogło zostać zaszczepione konieczne jest pisemne, imienne oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka.

W 2022 r. w programie wzięło udział prawie 30% uprawnionych uczniów, co stanowi wzrost o ponad 10 punktów procentowych w stosunku do 2021 roku. Jednakże nadal zgłaszalność jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19, która niestety ograniczyła odsetek uczniów otrzymujących zgodę rodziców na szczepienia. Sytuacja zaczyna się poprawiać i mamy nadzieję, że uda się co najmniej odbudować frekwencję sprzed pandemii – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Średnia frekwencja wśród uprawnionych do szczepienia przeciwko HPV w latach 2014-2019 wynosiła nieco ponad 65%, natomiast w latach 2020-2021 r. było to niecałe 20%.

W roku 2018 według szacunków IARC (International Agency for Research on Cancer) rak szyjki macicy był czwartym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym a także czwartą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Czynnikiem odpowiedzialnym za raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). 

Komentarze (1)    dodaj »

  • MamaGonia

    To doskonała wiadomość! Niewielu rodziców zdaję sobie sprawę z zagrożenia, a cena szczepionki jest wysoka. Aż żal nie skorzystać. Polecam poczytać materiały zaszczepsiewiedza na temat HPV oraz szczepionek♡

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również