Wiadomości z Katowic

Vaclav Havel, Kinematograf solo i Tomek Sikora – wernisaże Kina na Granicy

  • Dodano: 2024-05-02 09:45

W czasie tegorocznego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie prezentowane są cztery wystawy. Trzem z nich towarzyszą wernisaże. Wstęp na wszystkie wystawy jest wolny.

"Havel i Polska"

Pierwszą wystawą z wernisażem, która otworzyła się na Cieszyńskim Rynku już 1 maja, jest „Havel i Polska". Wystawa prezentuje drogę polityczną VĄclava Havla w kontekście powojennej historii Czechosłowacji i Polski, pokazuje jego postać przez pryzmat wydarzeń historycznych. Przybliża działalność opozycyjną Havla, to, jak angażował się w budowanie demokratycznego społeczeństwa i jaki miało to wpływ na sytuację w Polsce.

Ekspozycja ta to też opowieść o związkach tego wybitnego polityka, dramaturga, działacza opozycji antykomunistycznej z Wrocławiem - w którym miał wielu przyjaciół. Treść wystawy autorstwa Pawła Skrzywanka została opatrzona materiałem ikonograficznym, przede wszystkim z bogatego zbioru archiwalnego Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi.

Wyjątkowe plakaty

Z kolei 2 maja o 15:15 w Galerii „Ceglanej" COK Domu Narodowego odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Iwony Cichy. „Kinematograf solo" to niekomercyjny plakat filmowy i festiwalowy, który jest wyrazistą alternatywą wobec aktualnych norm panujących w kulturze wizualnej mass mediów i komercyjnej reklamy. Pozwala na tworzenie pozytywnych wzorców, stanowi impuls do rozwoju i przenikania się różnych dziedzin sztuki. Na wystawie prezentowana jest seria 10 plakatów filmowych do filmów czeskich i polskich oraz 10 plakatów festiwalowych zrealizowanych na zamówienie Przeglądu Filmowego Kino na Granicy oraz Festiwalu Filmowego Ukraina!

Obiektywność fotografii

Tego samego dnia o 15:00 w Galerii 12 będzie miał miejsce wernisaż wystawy Tomka Sikory „Obrazy odkryte na nowo". Jak o swoim artystycznym dziele mówi sam twórca – „Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To przecież my, autorzy, decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze, nadajemy jej osobisty charakter, pozbawiamy szerszego kontekstu. Często bywa też tak, że w wykadrowanym już obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które zmieniają pierwotną narrację. Odcinając fotografię od jej kontekstu, uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną. Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz. Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie".

Poprzednie edycje w obiektywie Miroslava Pavelka i Marka Džupina

Ostatnią z szeregu wystaw tegorocznego festiwalu będzie Kino na Granicy w obiektywie Miroslava Pavelka i Marka Džupina. Jest to zbiór zdjęć z poprzednich edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Wystawa jest prezentowana w kawiarni Avion.

26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się w dniach 1-5 maja 2024 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również