Wiadomości z Katowic

W katowickich szkołach będzie obowiązywał hybrydowy model nauczania?

  • Dodano: 2020-08-26 14:45

Nowy rok szkolny za pasem. Jak będzie wyglądało funkcjonowanie katowickich szkół w dobie koronawirusa? Prezydent Marcin Krupa podkreśla, że najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu hybrydowego.- Drobiazgowo analizowaliśmy sytuację i rozważaliśmy kilka różnych wariantów. W ramach Unii Metropolii Polskich, wspólnie z 11 prezydentami największych polskich miast, rozmawiamy o tej kwestii i dzielimy się naszymi pomysłami i doświadczeniami. Uznaliśmy, że kierować będziemy się nie tylko kwestiami epidemicznymi, ale także społecznymi i edukacyjnymi. Oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli odgrywa priorytetową rolę. Dlatego chcemy, by od 1 września wdrożony został w Katowicach tzw. hybrydowy model nauczania – napisał Marcin Krupa, prezydent Katowic na swoim facebookowym profilu.

Jak będzie wyglądała organizacja procesu dydaktycznego? 

  • W szkołach podstawowych - w klasach od V do VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych – od drugiej klasy (i starszych) wprowadzony zostaje hybrydowy tryb nauczania. W zależności od placówki edukacyjnej może przybrać on dwa warianty. W pierwszym scenariuszu połowa klas w danym tygodniu przychodzi do szkoły, a połowa odbywa zajęcia zdalnie – po czym w kolejnym tygodniu następuje rotacja. W drugim wariancie – w pierwszym tygodniu przychodzi połowa uczniów danej klasy, a druga połowa ma zdalne zajęcia, a w kolejnym tygodniu następuje rotacja. Wybór wariantu  hybrydowego należy do dyrekcji danej szkoły i będzie wdrażany w oparciu o indywidualną analizę sytuacji w danej szkole.
  • Przedszkola od 1 września będą funkcjonowały normalnie.
  • Klasy I – IV szkół podstawowych (klasy I i IV z uwagi na konieczność zapoznania się z organizacją szkoły oraz z nowymi nauczycielami, klasa II i III ze względu na ważny aspekt zadań opiekuńczo – wychowawczych szkoły) oraz uczniowie klas I szkół ponadpodstawowych (z powodów, jak powyżej) rozpoczną zajęcia w normalnym trybie.

Należy dodać, że zmiany te będą czasowe. Jak wyjaśnia magistrat, po dwóch tygodniach funkcjonowania nauki w trybie hybrydowym zostaną podjęte dalsze decyzje związane z tym, jak będzie wyglądała nauka. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.