Wiadomości z Katowic

W Nowy Rok na podwójnym gazie. 10 pijanych kierowców wpadło w Katowicach

  • Dodano: 2023-01-04 07:00, aktualizacja: 2023-01-04 07:12

Przełom roku to szczególnie pracowity okres dla policjantów dbających o bezpieczeństwo w Katowicach. Katowicka drogówka podsumowała okres noworoczny.

Z ruchu wyeliminowano kolejnych nietrzeźwych kierujących

Pomimo licznych apeli, kampanii społecznych i policyjnych akcji ukierunkowanych na zwiększenie świadomości zagrożeń i konsekwencji związanych z jazdą pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu nadal zdarzają się kierowcy, którzy w sposób bardzo nieodpowiedzialny i lekceważący traktują przepisy. Tylko 2 stycznia na drogach naszego województwa policjanci zatrzymali aż 125 kierujących, którzy tego dnia nie powinni byli wsiąść za kierownicę. To niechlubny rekord, który pokazuje jednak, że kontrole trzeźwości są zasadne i stale będą prowadzone przez mundurowych.

Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest potencjalnym zagrożeniem dla pozostałych użytkowników dróg. Wsiadanie za kierownicę w takim stanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do tragedii.

Policjanci śląskiej drogówki kontrolowali trzeźwość uczestników ruchu drogowego

W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie. Mundurowi zatrzymali 78 kierujących w stanie nietrzeźwości, 35 w stanie po użyciu alkoholu i 12 pod wpływem środków odurzających. Najwięcej, bo aż 10 pijanych wpadło w Katowicach i powiecie zawierciańskim.

Katowicka drogówka w okresie od ostatniego dnia ubiegłego roku do 2 stycznia 2023 r. wyeliminowała z ruchu 13 kierujących na podwójnym gazie. 5 znajdowało się w stanie nietrzeźwości, 7 w stanie po użyciu alkoholu a jeden prowadził pojazd inny niż mechaniczny. Tylko przez 3 dni wykonano ponad 3100 badań stanu trzeźwości  oraz 18 badań pod kątem środków odurzających. Łącznie skontrolowano 251 pojazdów. Ujawniono 12 przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h lub więcej, w związku z czym zatrzymano 11 praw jazdy. Jeden kierujący prowadził pojazd pomimo prawomocnego zakazu.

Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drodze i często prowadzi do śmierci zupełnie przypadkowych osób.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również