Przełom roku to szczególnie pracowity okres dla policjantów dbających o bezpieczeństwo w Katowicach. Katowicka drogówka podsumowała okres noworoczny.
Z ruchu wyeliminowano kolejnych nietrzeźwych kierujących
Pomimo licznych apeli, kampanii społecznych i policyjnych akcji ukierunkowanych na zwiększenie świadomości zagrożeń i konsekwencji związanych z jazdą pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu nadal zdarzają się kierowcy, którzy w sposób bardzo nieodpowiedzialny i lekceważący traktują przepisy. Tylko 2 stycznia na drogach naszego województwa policjanci zatrzymali aż 125 kierujących, którzy tego dnia nie powinni byli wsiąść za kierownicę. To niechlubny rekord, który pokazuje jednak, że kontrole trzeźwości są zasadne i stale będą prowadzone przez mundurowych.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest potencjalnym zagrożeniem dla pozostałych użytkowników dróg. Wsiadanie za kierownicę w takim stanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do tragedii.
Policjanci śląskiej drogówki kontrolowali trzeźwość uczestników ruchu drogowego
W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie. Mundurowi zatrzymali 78 kierujących w stanie nietrzeźwości, 35 w stanie po użyciu alkoholu i 12 pod wpływem środków odurzających. Najwięcej, bo aż 10 pijanych wpadło w Katowicach i powiecie zawierciańskim.
Katowicka drogówka w okresie od ostatniego dnia ubiegłego roku do 2 stycznia 2023 r. wyeliminowała z ruchu 13 kierujących na podwójnym gazie. 5 znajdowało się w stanie nietrzeźwości, 7 w stanie po użyciu alkoholu a jeden prowadził pojazd inny niż mechaniczny. Tylko przez 3 dni wykonano ponad 3100 badań stanu trzeźwości oraz 18 badań pod kątem środków odurzających. Łącznie skontrolowano 251 pojazdów. Ujawniono 12 przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h lub więcej, w związku z czym zatrzymano 11 praw jazdy. Jeden kierujący prowadził pojazd pomimo prawomocnego zakazu.
Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drodze i często prowadzi do śmierci zupełnie przypadkowych osób.