Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski

  • Dodano: 2019-04-03 09:30

W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski, instytucja kultury współtworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, Województwo Śląskie i Miasto Katowice.


List intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz prowadzenia nowej instytucji kultury podpisano 25 marca br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. O szczegółach związanych z realizacją projektu mówili w Katowicach metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dziękuję za inicjatywę powstania Panteonu księdzu arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi, dziękuję również Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu oraz prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie za chęć współtworzenia tej ważnej instytucji. Cieszę się, że projekt Panteonu Górnośląskiego trafił na podatny grunt i wspólnie to ważne wyzwanie zrealizujemy. Archikatedra jest wyjątkowym miejscem i wpisuje się w charakter Panteonu, który ma upamiętniać trudną i złożoną historię regionu. To wspaniałe przedsięwzięcie wypełnia nasz cel godnego uczczenia obchodów stulecia Powstań Śląskich i przyłączenia Śląska do Polski – mówił w trakcie konferencji prasowej marszałek Jakub Chełstowski.

Celem utworzenia panteonu ma być rzetelny przekaz historyczny obejmujący ważne osoby z historii regionu

Cechą eksponowanych postaci i ich dokonań jest dobro, stąd nazwa „Światło ze Śląska – Panteon Górnośląski”, łączące mieszkańców w pozytywnym myśleniu o teraźniejszości i przyszłości.

Panteon Górnośląski ma upamiętniać najwybitniejsze postaci tego stulecia, różnych kultur i narodowości, które pracowały dla dobra tej ziemi. Archikatedra pełni funkcję społeczną, jest świadectwem polskości tych ziem, pomnikiem historii. To będzie miejsce dyskusji i edukacji, byśmy mogli w pigułce poznać historię Śląska – podkreślał metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Przestrzeń instytucji ma się składać z trzech części: wprowadzającej, ekspozycyjnej i sakralnej. Wystawa ma być podzielona na cztery tematy związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

Realizacja inwestycji ma potrwać trzy lata. Całkowity koszt szacuje się na 40 mln zł. Dzięki finansowemu zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Archidiecezji Katowickiej stworzono ambitny projekt budowlany, scenariusz i scenografię Panteonu Górnośląskiego. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku, a zakończyć jesienią 2021 roku.

Panteon Górnośląski – wstępna koncepcja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.