Wiadomości z Katowic

W tę Barbórkę przeprogramują świat

  • Dodano: 2020-12-04 14:15

Czy od 2020 roku Barbórka na Śląsku nie będzie kojarzyła się tylko z mundurem górniczym i dźwiękiem orkiestry dętej, ale również nowymi technologiami i zmianami przez nie tworzonymi? Takie ambicje mają organizatorzy hackathonu B-Hack Barbórka 4.0, który odbędzie się 4 i 5 grudnia, czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL oraz Fundacja Gruba.IT.

Czym jest B-Hack Barbórka 4.0?

B-Hack Barbórka 4.0 to innowacyjny, społeczny hackathon, w czasie, którego specjaliści z branży nowych technologii oraz przedstawiciele sektora NGO będą poszukiwali rozwiązań dla pięciu przedstawionych przez organizatorów realnych problemów. Uczestnicy, których zarejestrowało się ponad 70, w ciągu 24 godzin mogą pomóc w walce z nadmierną liczbą śmieci, wesprzeć osoby wykluczone w dostępie do usług społecznych, stworzyć system wsparcia organizacji pozarządowych przez firmy z branży usług dla biznesu. Dla zespołów chcących zmierzyć się z wyzwaniami biznesowymi, zaproponowano poszukiwanie rozwiązań w zarządzaniu pracą lub komunikacją w organizacji w czasie home office. Jak zaznacza Stanisław Cieśla z ABSL, “pandemia COVID 19 przemodelowała dotychczasowy system pracy, dlatego chcemy, by uczestnicy spróbowali rozwiązać przynajmniej dwa problemy, które niesie za sobą obecna sytuacja”. Wszystkie przedstawione problemy zostały wyłonione w czasie konsultacji z organizacjami społecznymi, samorządem oraz prywatnymi firmami.

Ciekawostką jest to, że po rozpoczęciu B-Hack Barbórka 4.0 zostanie otwarte studio live, gdzie zaproszeni goście będą rozmawiać na temat postawionych problemów i rozwoju miasta. Studio będzie nadawało z Rawa.Ink – innowacyjnego Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który wraz z Miastem Katowice jest partnerem strategicznym wydarzenia.

“Katowice od dłuższego czasu stawiają na nowoczesne technologie, nie zapominając o naszym przemysłowym dziedzictwie. Chcemy obchodzić Barbórkę nie tylko w tradycyjny sposób, ale także nowoczesny, w naszym mieście, które przechodzi daleko idącą transformację. Katowice pozostają kopalnią, ale nie węgla, lecz nowych pomysłów biznesowych, innowacji technologicznych, organizacyjnych czy społecznych. Wszystkim uczestnikom już teraz życzę powodzenia. Wierzę, że zaprezentowane rozwiązania w przyszłości przysłużą się wszystkim, którym są dedykowane, a w szczególności mieszkańcom Katowic” – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

B-Hack Barbórka 4.0 to wydarzenie adresowane z jednej strony do osób związanych z nowymi technologiami, ale nie tylko, gdyż organizatorzy zachęcają także do udziału działaczy chcących zmieniać społeczną rzeczywistość. “Rozwiązania zaproponowane przez uczestniczące w hackathonie zespoły będą oceniane przez jury, a najlepsze pomysły mają szansę na wdrożenie w życie. To będzie najlepszy dowód na to, że nowe technologie mogą zmienić świat” podsumowuje Piotr Mądry, jeden z programistów reprezentujący fundację Gruba.IT, która jest współorganizatorem wydarzenia.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.