Wiadomości z Katowic

W tych miastach na Śląsku żyje się najlepiej! [RANKING]

 • Dodano: 2024-06-28 14:45

2 czerwca br. Szymon Pifczyk, autor bloga Kartografia Ekstremalna przedstawił ranking najlepszych miast do życia. Ku zaskoczeniu wielu, śląskie miasta triumfowały, zajmując wysokie miejsca i pokazując, że Śląsk to doskonałe miejsce do zamieszkania.

Wygodne miejsce do życia

Aglomeracja Śląska wielokrotnie udowodniła, że życie tutaj to nie tylko wygoda, ale i wysoka jakość. Mimo często nieprzychylnych opinii z innych regionów Polski Śląsk wyróżnia się doskonałą siecią komunikacyjną, która łączy całe województwo, stanowiąc jedno z dwóch miejsc w kraju o tak rozwiniętej infrastrukturze. 

Nieustanny rozwój, modernizacje, budowanie mieszkań, inwestowanie w zieleń i wiele innych czynników tworzy nasze województwo jako dogodnym miejscem. Wymienione, jak i inne aspekty dotyczące Śląska zostały zauważone przez Szymona Pifczyka autora bloga Kartografia Ekstremalna, który stworzył ranking polskich miast, w których żyje się najlepiej. Cztery miasta z województwa śląskiego znalazły się w czołówce. 

Kilka słów o autorze

Szymon Pifczyk tworzy pogłębione analizy tematów społecznych, demograficznych i gospodarczych. Na jego stronie można przeczytać artykuły dotyczące m.in. polskich aglomeracji, zaludnień, polaków czy różnych statystyk takich jak: ilości polaków w Polsce, czy kwestii tego gdzie latają polacy na wakacje. 

Ranking miast w całej Polsce i na Śląsku

Pierwsze miejsce w rankingu uzyskała stolica Polski, która uzyskała 66% wyniku, który wskazuje na idealne miasto do życia. Na drugim miejscu widnieje nasz niedaleki sąsiad Kraków, który uzyskał aż 60%.

Na trzecim miejscu uplasowały się dwa śląskie miasta: Chorzów (57,6%) i Katowice (57,3%), które wg autora rankingu są ex aequo. Miasta te leżą obok siebie zatem wiele występujących zmiennych, było takich samych, bądź zbliżonych do siebie. Zarówno Chorzów, jak i Katowice mają dobrze rozwiniętą oświatę, komunikację miejską i są w dużym stopniu bezpieczne. Tam, gdzie Kraków i Warszawa mogły mieć najlepsze lub najgorsze noty, Chorzów i Katowice pozostawały powyżej średniej. Najwyższy wynik miały w związku z cenami mieszkań, które są w tych miastach stosunkowo tanie do reszty Polski. 

Śląsk:

 1. Chorzów i Katowice (w Polsce na 3 miejscu)
 2. Tychy (w Polsce na 4 miejscu)
 3. Gliwice (w Polsce na 6 miejscu)
 4. Bielsko-Biała (w Polsce na 11 miejscu)
 5. Ruda Śląska (w Polsce na 12 miejscu)
 6. Rybnik (w Polsce na 17 miejscu)
 7. Dąbrowa Górnicza (w Polsce na 22 miejscu)
 8. Zabrze (w Polsce na 24 miejscu)
 9. Bytom (w Polsce na 28 miejscu)
 10. Częstochowa (w Polsce na 30 miejscu)
 11. Sosnowiec (w Polsce na 33 miejscu)
   

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również