Kurs polskiej złotówki jest płynny, co oznacza, że zależy on od popytu na naszą walutę w stosunku do innych walut. Codziennie obserwujemy wahania kursu złotego, jednak tylko dla niektórych osób mają one rzeczywiście jakieś znaczenie np. dla przedsiębiorców, czy osób posiadających kredyty w obcej walucie. Najpilniej kursy walut obserwują inwestorzy, którzy na co dzień handlują walutami np. na rynku Forex. Jednak bieżący kurs złotówki ma także znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego.
Skutki umacniania się złotówki
W wiadomościach często można usłyszeć informację, że oto złotówka się umacnia, co przede wszystkim ma świadczyć o sile polskiej gospodarki. Taki „news” oznacza, że kursy euro, dolara i innych walut w stosunku do złotówki spadają, czyli za tę samą sumę wyrażoną w PLN można kupić więcej waluty obcej. Fachowo nazywa się to aprecjacją waluty, czyli wzrostem jej siły nabywczej. Rzeczywiście najczęściej umacnianie się złotówki ma miejsce po ogłoszeniu dobrych wyników gospodarczych Polski – rośnie wówczas zaufanie do polskiej waluty i stabilności polskiej gospodarki, co zachęca zagranicznych inwestorów do kupowania polskiej waluty. Dla przeciętnego polskiego obywatela jest to również raczej dobra informacja. Cieszyć powinna nie tylko lepsza atmosfera wokół polskiej gospodarki, ale także pewne konkretne skutki aprecjacji złotówki.
Umocnienie się złotego to przede wszystkim świetna informacja dla kredytobiorców spłacających kredyty w walutach obcych np. frankach szwajcarskich lub euro. Dzięki aprecjacji polskiej waluty ich raty kredytów przeliczane na złote są po prostu niższe.
W okresie umocnienia złotówki warto także robić zakupy za granicą, także w sklepach online, ponieważ są one dla nas tańsze. W dłuższym okresie aprecjacja polskiej waluty może także skutkować niższą ceną wielu produktów importowanych np. ubrań znanych sieciówek.
Z mocnej krajowej waluty powinni cieszyć się także wszyscy turyści, którzy wybierają się na wakacje lub wycieczkę za granicę. Mogą liczyć na tańsze bilety lotnicze, tańsze oferty biur podróży, a także na mniejsze wydatki podczas pobytu za granicą.
Co oznacza osłabienie złotego?
Jeśli złotówka się osłabia, to znaczy że dochodzi do jej deprecjacji, czyli osłabienia jej siły nabywczej w rozliczeniach międzynarodowych. Warto przy okazji zaznaczyć, że deprecjacja to nie jest to samo, co dewaluacja. Deprecjacja wynika zawsze z przyczyn rynkowych przy płynnym kursie walutowym, natomiast dewaluacja, choć oznacza również obniżenie kursu waluty krajowej, to występuje wyłącznie przy stałym kursie i po działaniach odgórnych np. banku centralnego.
Osłabienie złotówki oznacza, że jest na nią mniejszy popyt i że za dolara, euro lub franka szwajcarskiego musimy zapłacić dużo więcej niż wcześniej. Zagraniczne waluty są więc dla nas drogie – rośnie wówczas wartość w złotówkach rat kredytów walutowych, droższe są produkty importowane z zagranicy, więcej kosztują także podróże zagraniczne. Jednak słaba złotówka zwykle cieszy polskich eksporterów, ponieważ za sprzedawane towary za granicą otrzymują więcej pieniędzy w PLN. Wbrew pozorom więc słabszy złoty może być korzystny także dla polskiej gospodarki, a niekoniecznie oznaczać, że jest z nią bardzo źle, skoro spada popyt na polską walutę.
Co wpływa na wahania kursów walut?
Warto pamiętać, że wahania kursu walut zależą dzisiaj od całej listy czynników – najbardziej od sytuacji gospodarczej danego kraju, ale także od poziomu stóp procentowych, wydarzeń politycznych, czy też zwykłej spekulacji, do jakiej dochodzi codziennie na rynku walutowym.
Złotówka często osłabia się w wyniku np. ogłoszenia słabszych wyników z polskiej gospodarki, osłabienia całego koszyka walut krajów z naszego regionu lub po prostu w efekcie umocnienia się najsilniejszych walut świata, czyli dolara czy franka szwajcarskiego.
Kurs waluty zmienia się zwykle także pod wpływem ważnych wydarzeń politycznych np. po wyborach. Jeśli wybory wygra partia planująca np. zaostrzyć warunki prawno- fiskalne dla biznesu, lokalna waluta najprawdopodobniej osłabi się.
Na poziom kursu wpływ ma także poziom stóp procentowych- w Polsce ustala go Rada Polityki Pieniężnej, ponieważ jest to narzędzie banku centralnego do kształtowania polityki monetarnej kraju. Obniżki stóp mają zwykle miejsce podczas słabej koniunktury – dzięki temu można obniżyć koszt kredytów i tym samym zachęcić firmy do inwestycji i rozwoju, a konsumentów do większych wydatków. Z kolei do podwyższania stóp dochodzi zwykle wtedy, gdy w wyniku dobrej sytuacji nadmierna konsumpcja prowadzi do inflacji. Wyższe stopy procentowe oznaczają wyższy zwrot z lokat bankowych, ale także z obligacji państwowych. Inwestorom zagranicznym opłaca się więc w nie inwestować, przez to rośnie zainteresowanie lokalną walutą.
Powyższe czynniki wpływające na wahania kursu waluty warto znać, ponieważ kurs złotówki zawsze w jakiś sposób ma wpływ na codzienne życie każdego z nas. Nawet jeśli przeciętny Kowalski nie wybiera się akurat za granicę, bądź nie spłaca kredytu we frankach, mocna lub słaba złotówka wiele mówi o sytuacji gospodarczej kraju i może wpływać na ceny wielu importowanych dóbr i usług.