Wiadomości z Katowic

Wczoraj w wieku 84 lat zmarł wybitny malarz prymitywista - Erwin Sówka

  • Dodano: 2021-01-22 13:30

Wczoraj w wieku 84 lat zmarł wybitny malarz prymitywista, emerytowany górnik Erwin Sówka. Był ostatnim przedstawicielem Grupy Janowskiej. 

Erwin Sówka był najsłynniejszy malującym górnikiem w Polsce

Urodził się w rodzinie górniczej w Giszowcu. W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni Giesche, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986.

W swojej twórczości nawiązywał do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawiał głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.

Osiągnął światowy rozgłos

Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.:

  • Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
  • Muzeum Narodowego we Wrocławiu,
  • Muzeum Śląskiego w Katowicach,
  • Galerii "Barwy Śląska"
  • oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001).

W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu. W 2013 odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2017 otrzymał srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2014 wystąpił w teledysku grupy Pilar – w utworze Świt zagrał samego siebie. Mieszkał w Katowicach w dzielnicy Zawodzie. Zmarł w wieku 84 lat.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wełnowiec City

    Ogromna strata.Pan Sówka tworzył po mistrzowsku,urealniał swoje pomysły w oryginalny sposób.Jego obrazy zadziwiają,niby prymitywne,a jednak nie pozwalają przejść obojętnie przyciągają profesjonalizmem oraz wyobraźnia i graficznym jej odzwierciedleniem.Grupa Janowska - podziwiam od zawsze.Ciekawe co na Jego obrazy tam,w niebie powie św.Piotr,i którą święta zechce namalować jako pierwszą ?... ;o)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.