Wiadomości z Katowic

Wczoraj w wieku 84 lat zmarł wybitny malarz prymitywista - Erwin Sówka

  • Dodano: 2021-01-22 13:30

Wczoraj w wieku 84 lat zmarł wybitny malarz prymitywista, emerytowany górnik Erwin Sówka. Był ostatnim przedstawicielem Grupy Janowskiej. 

Erwin Sówka był najsłynniejszy malującym górnikiem w Polsce

Urodził się w rodzinie górniczej w Giszowcu. W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni Giesche, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986.

W swojej twórczości nawiązywał do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawiał głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.

Osiągnął światowy rozgłos

Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.:

  • Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
  • Muzeum Narodowego we Wrocławiu,
  • Muzeum Śląskiego w Katowicach,
  • Galerii "Barwy Śląska"
  • oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001).

W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu. W 2013 odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2017 otrzymał srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2014 wystąpił w teledysku grupy Pilar – w utworze Świt zagrał samego siebie. Mieszkał w Katowicach w dzielnicy Zawodzie. Zmarł w wieku 84 lat.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wełnowiec City

    Ogromna strata.Pan Sówka tworzył po mistrzowsku,urealniał swoje pomysły w oryginalny sposób.Jego obrazy zadziwiają,niby prymitywne,a jednak nie pozwalają przejść obojętnie przyciągają profesjonalizmem oraz wyobraźnia i graficznym jej odzwierciedleniem.Grupa Janowska - podziwiam od zawsze.Ciekawe co na Jego obrazy tam,w niebie powie św.Piotr,i którą święta zechce namalować jako pierwszą ?... ;o)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.