Wiadomości z Katowic

Zmarł Adam Baumann, aktor związany przez 40 lat z Teatrem Śląskim w Katowicach

  • Dodano: 2021-09-08 11:45

Adam Baumann występował na deskach Teatru Śląskiego przez ponad 40 lat, ale ze światem teatru związany był od 50 lat. Zmarł w poniedziałek, 6 września. Msza święta oraz ceremonia pogrzebowa odbędą się w sobotę 11 września o godz. 11.00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej 9.

Adam Baumann pracował przez 40 lat w Teatrze Śląskim


- Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego aktora, naszego przyjaciela i mistrza, Adama Baumanna. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić – napisali pracownicy Teatru Śląskiego na facebookowym profilu instytucji.

Karierę aktorską zainaugurował w sezonie 1967/68, kiedy podjął pracę w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. Z kolei w 1974 roku związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, a po trzech latach przeprowadził się do Katowic, gdzie osiadł już na stałe.

Baumann wykreował ponad 130 ról teatralnych

Adam Baumann miał na koncie ponad 130 ról teatralnych. Wielokrotnie nagradzano go a Złotymi Maskami. Na deskach katowickiego teatru w ostatnim czasie można go było zobaczyć m.in. w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich „Dziadach”. Był jednak nie tylko aktorem teatralnym. Grał bowiem także w wielu produkcjach telewizyjnych. Grał m.in. w filmie „Skazany na bluesa” jako Jan Riedel, ojciec Ryśka, „Tajemnica twierdzy szyfrów” − jako komendant policji, „Anna” i wampir − jako milicjant czy Latające machiny kontra Pan Samochodzik − jako reżyser Domini.


- Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w „Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce „Mayday”. Pod koniec września br. miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020” przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu – czytamy w komunikacie Teatru Śląskiego.

Adam Baumann otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia uhonorowano go m.in. Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na swoje 50-lecie pracy artystycznej w 2020 roku otrzymał także Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości. 

-    Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego aktora Adama Baumanna. Był aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, ale grał również w Teatrze Rozrywki – pamiętamy go ze spektakli „Na szkle malowane” oraz „Dyzma. Musical”. Rodzinie, bliskim i współpracownikom składamy serdeczne kondolencje – dyrekcja oraz zespół Teatru Rozrywki – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Teatr Rozrywki

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • gigi

    "zycie jest krótkie" pozniej trzeba przejsc do zycia wiecznego......ponoc jest lepiej za bycie "dobrym" człowiekiem w ziemskim zyciu....

  • Wełnowiec City

    Prawie każdego dnia,odchodzi Ktoś,kto tworzył moją wrażliwość,kto pokazywał co dobre co złe,uczył,bawił i kształtował jako człowieka.Pan Bauman jeden z Wielkich Aktorów,już nigdy nie wyjdzie na scenę,aby mnie zaskoczyć,wzruszyć czy rozbawić.Nie pamiętam dokładnie ale chyba w 1981 roku byłam z klasą na przedstawieniu "Zielony Gil" w teatrze Wyspiańskiego pan Bauman był w obsadzie. Pozostaną jedynie zapisane na taśmie Jego role,wywiady i migawki z życia.Wyrazy współczucia dla Rodziny,Współpracowników i dla ... Widzów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.