Wiadomości z Katowic

Większe dopłaty do żłobków niepublicznych - zapłacisz mniej!

  • Dodano: 2018-05-11 08:15, aktualizacja: 2018-05-11 08:29

Katowice wprowadzają większe dopłaty do żłobków niepublicznych – rodzice zapłacą mniej!

​Według danych Unii Metropolii Polskich Katowice, jako jedno z kilku miast wojewódzkich dotują pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. Miasto ma również najniższą opłatę stałą za opiekę w żłobku miejskim. Wynosi ona 150 zł miesięcznie na jedno dziecko, a w przypadku rodzeństwa po 75 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wyżywienie w kwocie 5 złotych dziennie, czyli na przystępnym dla rodziców poziomie.

W żłobkach niepublicznych opłata, dzięki dopłatom miasta Katowice, jest stosunkowo niska, a według najnowszego przygotowanego projektu uchwały w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie miasta Katowice może być jedną z najniższych w dużych miastach. W związku ze stale zwiększającymi się kosztami utrzymania dziecka w żłobku oraz wychodząc naprzeciw rodzicom dzieci objętych opieką w żłobku niepublicznym, zaproponowano zwiększenie wysokości dotacji celowej udzielanej podmiotom prowadzącym żłobki na terenie Katowic z kwoty 400 zł miesięcznie do kwoty 600 zł miesięcznie

Jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom. Wiemy, że nie każdy ma komfort pozostawienia małych dzieci u dziadków. By wspierać młodych rodziców i umożliwiać im powrót do pracy tworzymy nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach, a także staramy się ograniczać opłaty, które ponoszą rodzice. Dlatego chcemy, by kwotę dofinansowania miasta za pobyt dziecka w żłobku niepublicznym zwiększyć z 400 zł do 600 zł. Takie rozwiązanie sprawi, że rodzice maksymalnie mogą ponieść opłatę w wysokości 300 zł, czyli o 100 zł mniej niż obecnie­ – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jeżeli radni przyjmą uchwałę nastąpią zmiany w budżecie miasta – na ten cel w tym roku zabezpieczona zostanie kwota 4,1 mln zł w 2018 roku (obecnie jest to 3,5 mln zł) oraz kolejny rok blisko 5,4 mln zł.

Obecnie miasto Katowice udziela dotacji dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki dla 880 katowickich dzieci.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach dynamicznie zwiększa się liczba miejsc w żłobkach publicznych. W latach 2015 – 2016 w Katowicach powstało 170 nowych miejsc. Kolejne 42 miejsca zostały utworzone w marcu tego roku na os. Tysiącleciu, a obecnie trwa nabór do nowego oddziału żłobka na Kostuchnie , gdzie zostanie uruchomionych kolejnych 60 miejsc. Otwarcie tego oddziału zaplanowano w pierwszej połowie czerwca 2018r. Dzięki temu w tym roku łącznie w Katowicach będzie funkcjonować 891 miejsc w Żłobku Miejskim w Katowicach.

W Katowicach obowiązują też od 1 marca dodatkowe kryteria przy naborze do oddziałów żłobka miejskiego.

Podjąłem decyzję, by podczas przyjmowania dzieci do żłobka preferować naszych mieszkańców. Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek – to podczas ubiegania się o miejsce w żłobku przyznamy dodatkowych 50 punktów na dziecko. Jeżeli ktoś w Katowicach płaci podatki – to te środki możemy przeznaczać później na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne ważne dla katowiczan inwestycje. Z drugiej strony zakładam, że takie działanie będzie zachętą dla osób, które w Katowicach już mieszkają – by także tutaj się zameldowały – mówi prezydent Marcin Krupa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również