Dylemat pomiędzy wyborem drewnianej podłogi a drewnianych paneli mogą rozwiązać panele winylowe. Wykorzystanie nowoczesnej technologii owocuje wynalezieniem rozwiązań o niezwykle praktycznych właściwościach i estetycznym wyglądzie. Czym są panele winylowe? Dlaczego są coraz chętniej stosowane jako wykończenie podłóg?
LVT – czyli co?
Pięknie prezentująca się podłoga, która jest trwała i wytrzymała, to marzenie każdej osoby, która urządza swój dom lub zajmuje się wykończeniem jakiejkolwiek innej przestrzeni. Wśród rozmaitych propozycji producentów pojawiły się panele winylowe. Panele tego typu powstają z polichlorku winylu. Materiał charakteryzuje się niską absorpcją wody, dzięki czemu sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach. Odznacza się także dobrymi właściwościami mechanicznymi. Zamiennie stosuje się nazwę panele lvt. „LVT” to po prostu skrót w postaci pierwszych liter pochodzących od pełnej nazwy „Luxury Vinyl Tiles”. W tłumaczeniu na język polski nazwa oznacza „luksusowe płytki winylowe”. W Polsce ten rodzaj wykończenia podłogi nie jest jeszcze dobrze znany, ale powoli zdobywa swoich zwolenników. Wysoka jakość paneli i wzornictwo przekonują do zakupu. Rysunek drewna lub kamienia wiernie odzwierciedla naturalne materiały. To zewnętrzna warstwa paneli winylowych ma walory dekoracyjne. Pod nią znajduje się kilka innych warstw paneli, które decydują o praktycznych właściwościach materiału. Odpowiadają za jego trwałość, wytrzymałość, elastyczność i stabilność.
Panele winylowe – najważniejsze cechy charakterystyczne
Atrakcyjny wygląd materiałów wykończeniowych to zdecydowanie nie wszystko. Pokrycie podłogowe musi wykazywać odpowiednią wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Każdy panel winylowy charakteryzuje się dobrymi parametrami. Oczywiście panele lvt nie są niezniszczalne i trzeba na nie uważać w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli lub przesuwania ich. Również chodzenie po nich w szpilkach lub butach o bieżniku z twardym i ostrym wykończeniem może spowodować zarysowania. Nie należy się jednak obawiać, że panele zostaną zniszczone w przypadku standardowego użytkowania. Wejdź na stronę https://grupamo.pl/produkty/panele-winylowe-lvt/ i przekonaj się, jak doskonale wyglądają, a następnie wybierz wariant odpowiedni do danego pomieszczenia. Podobnie, jak wiele innych materiałów, mają różne klasy użyteczności, dlatego należy wybierać je, dostosowując do wymogów danego pomieszczenia. W pomieszczeniach o średnim stopniu natężenia ruchu z powodzeniem możesz zastosować panele o klasie użyteczności 23. W przypadku większego nasilenia ruchu, np. w przedpokoju, należy zdecydować się na panele o klasie 24. Są odpowiednie również do salonu lub kuchni.
Co jeszcze decyduje o popularności paneli LVT?
Zastosowanie paleni LVT wiąże się z licznymi korzyściami. Są niewymagające w utrzymaniu. Nie trzeba ich cyklinować i konserwować. Łatwo je wyczyścić przy pomocy wilgotnej szmatki. Wysoka wilgotność powietrza ani wysoka temperatura związana z ogrzewaniem podłogowym nie powodują, że winylowe panele nie nadają się do użytku. Można je bez obaw stosować w różnych pomieszczeniach.