Wiadomości z Katowic

Wracają Drzwi Zwane Koniem!

  • Dodano: 2023-08-31 18:15

Kilka miesięcy temu właściciele lokalu informowali o wyprowadzce z budynku przy ul. Warszawskiej. Teraz pojawiły się wieści o powrocie popularnego klubu. Co, gdzie i kiedy?

Coś już wiadomo, nowe otwarcie planowane jest na przyszły rok, ale na dokładne dane przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Skontaktowaliśmy się z Przemysławem Sołtysikiem, właścicielem lokalu i prezesem Spółdzielni Socjalnej Honolulu, który zdradził kilka szczegółów. 

Lokalizacja będzie inna, ale nadal centrum Katowic (szczegóły wkrótce). Terminu jeszcze nie potrafimy podać, ponieważ jesteśmy w trakcie projektowania, wycen i harmonogramowania. Przyszły rok i chcielibyśmy zdążyć na sezon wakacyjny . Formuła będzie bardzo zbliżona, ponieważ to nadal projekt Spółdzielni Socjalnej Honolulu, czyli nadal będziemy zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami (głównie intelektualnymi). Menu planujemy bardzo zbliżone i format działania bardzo podobny - przekazuje P. Sołtysik w odpowiedzi na kilka pytań z naszej strony.


Czym jest Spółdzielnia Socjalna Honolulu?


Spółdzielnia Socjalna Honolulu to katowickie przedsiębiorstwo społeczne skupiające się na zatrudnianiu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, głównie z powodu niepełnosprawności intelektualnej. Od 2015 roku prowadzą klubokawiarnię i restaurację w dawnej willi Kramstów pod znaną Wam zapewne nazwą Drzwi Zwane Koniem, przy ul. Warszawskiej 37.
Organizują większe i mniejsze wydarzenia kulturalne i społeczne. Wśród nich można wymienić odbywające się regularnie: Ars Independent Festival oraz Klub Filmowy Ambasada [...]

Miejsca pracy w Spółdzielni dedykowane są przede wszystkim osobom zagrożonym wykluczeniem - głównie z powodu niepełnosprawności intelektualnej oraz bezrobocia. W chwili obecnej Spółdzielnia zatrudnia na stałe 16 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym 10 osób zagrożonych wykluczeniem z powodu niepełnosprawności intelektualnej. [...]
To, co wyróżnia Spółdzielnię spośród innych podmiotów prowadzących katowickie lokale to połączenie zaangażowania społecznego i kulturalnego oraz pomocy osobom wykluczonym z gastronomią. Zatrudnione osoby mogliście z niepełnosprawnościami pracują na stanowiskach administracyjnych, porządkowo-gospodarczych oraz pomocy kuchennej, gdzie zajmują się m.in. obróbką składników serwowanych potraw.
Dzięki środkom z OWES SWR Spółdzielnia znacząco rozwinęła swoją działalność, mogąc pozwolić na zapewnienie miejsc pracy kolejnym osobom zagrożonych wykluczeniem. Dzięki temu rozpoczęto pracę nad kolejnym już projektem mającym na celu wprowadzenie do sprzedaży rzemieślniczych produktów autorstwa osób z niepełnosprawnościami. Wpierw - online, a w przyszłości również stacjonarnie w Lufcie - drugiej, ligockiej filii Spółdzielni, która będzie spokojną klubokawiarnią zorientowaną na realizację potrzeb lokalnej społeczności. (materiały prasowe: https://drzwizwanekoniem.pl/).

Luft działa od dłuższego czasu przy ul. Koszalińskiej i z tego co wiemy, cieszy się popularnością. Miejmy nadzieję, że Drzwi wrócą z przytupem, sporo osób czeka na powrót tego miejsca. 
 

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również