Wiadomości z Katowic

Wygodna część nocna poddasza - jaki wpływ na nią ma optymalna wysokość ścianek kolankowych

  • Dodano: 2019-09-09 10:30

Decydując się na budowę domu, warto pomyśleć również o dostosowaniu poddasza do ewentualnej adaptacji na sypialnię czy inne pomieszczenie. Być może aktualnie nie wydaje nam się to potrzebne, ale nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w przyszłości. Dlatego też warto przygotować się na każdą możliwość. O czym należy pamiętać? Czy wysokość ścianek kolankowych ma znaczenie?

Wygodna część nocna poddasza a wysokość ścianek kolankowych

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest ścianka kolankowa. Nazywa się tak ścianę nośną poddasza, która znajduje się na wieńcu stropowym. Pełni funkcję oparcia dla więźby dachowej oraz umożliwia poprawne rozłożenie ciężaru. W zależności od projektu wykonuje się ją zarówno z pustaków, betonu, jak i drewna. Jak widać, jest to integralna część konstrukcji domu, dlatego też zmiana jej wysokości w przyszłości może być trudna. Taka decyzja wymaga konsultacji z ekspertami i niesie ze sobą poważne konsekwencje. Może się zdarzyć, że konieczne będzie wzmocnienie zbrojenia ścianki oraz zmiany projektu więźby dachowej

Dlaczego? W przypadku poddasza nieużytkowego wysokość ścianki kolankowej wynosi około 70 cm, a pomieszczenie nadaje się wówczas na suszarnie czy składzik. Jak widać, ustalenie optymalnych parametrów ma duże znaczenie, a powinno mieć to miejsce już na etapie projektowania.

Ile wynosi optymalna wysokość ścianki kolankowej?

Od wysokości ścianki kolankowej zależy, czy bez problemu zaprojektujemy wnętrze. Jeśli będzie ona za niska, nie ustawimy przy ścianie biurka, łóżka czy jakiegokolwiek innego mebla. Dużym wyzwaniem może być również znalezienie odpowiednich mebli do kuchni czy kabiny prysznicowej. Bez względu na to, jaką funkcję ma pełnić poddasze, nieodpowiednia ścianka kolankowa może zepsuć nasze plany. Jeśli projektant ustali jej wysokość na 80–110 cm, wówczas przystosowanie pomieszczenia do pełnienia funkcji wygodnej sypialni nie powinno być problemem. Przy ścianie będziemy mogli ustawić łóżko czy też niewielką toaletkę. Jednak na wyższe szafy musimy w takiej sytuacji znaleźć inne miejsce.

Aby uniknąć problemów w przyszłości, warto od razu zaplanować optymalną wysokość ścianki kolankowej. Może nam w tym pomóc gotowy projekt domu jednorodzinnego z poddaszem. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i zyskamy pewność, że kiedy przystąpimy do urządzania sypialni, ścianka kolankowa nie będzie problemem. 

Projekt domu z poddaszem użytkowym – jaki styl wybrać?

Bez wątpienia na wygodę części nocnej poddasza będzie miał również wpływ sposób, w jaki ją urządzimy. Dlatego też warto być na bieżąco z aktualnymi trendami, aby móc zaczerpnąć inspiracji. Z pewnością pomoże nam w tym przegląd najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz. Aktualne popularnością cieszą się fototapety czy artystyczne naklejki na ścianach. Z kolei wśród mebli królują modele z zaokrąglonymi elementami. Można zauważyć również coraz częstsze łączenie kolorów oraz wzorów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.