Wiadomości z Katowic

Wyjątkowa wystawa na dworcu PKP z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

  • Dodano: 2022-03-03 08:30, aktualizacja: 2022-03-03 08:49

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Kobiet,  mieszkańców Katowic mają okazję odwiedzić przestrzeń dworca PKP i obejrzeć wielkoformatową wystawę fotografii „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?” Elżbiety Dzikowskiej, cenionej podróżniczki, znanej wielu mieszkańcom, m.in., z legendarnego programu "Pieprz i Wanilia", zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

Sztuka fotograficzna znanej podróżniczki skłania do przemyśleń nad wieloma problemami, które nurtują świat, nad wielokulturowością naszego globu, jego różnorodnością, szacunkiem dla innych od nas ludzi. 

Wystawa, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, prezentowana jest na dworcu PKP w Katowicach w dniach of 1 do 23 marca 2022. Partnerzy wystawy: UM Katowice, PKP S.A., JAS - FBG S.A. 

Wystawa "Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać ?"

- Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcio już letnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc kobiety od wieków się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa dziełem sztuki, ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej, niekiedy, odległości.

Zapraszam serdecznie mieszkańców Katowic do obejrzenia mojej wystawy - przekazała Elżbieta Dzikowska.

Wyjątkowa wystawa na dworcu PKP z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również