Wiadomości z Katowic

"Wymieniamy śmieci na książki". Wyjątkowa akcja znów w Katowicach!

  • Dodano: 2023-09-12 14:15

Katowice po raz kolejny włącza się do akcji "Książka za worek śmieci”.

Akcja sprzątania lasu na Giszowcu

16 września odbędzie się wielkie sprzątanie lasu na Giszowcu. Do udziału w akcji organizatorzy zachęcają książkami. Wystarczy się zarejestrować i przybyć na miejsce zbiórki. Zaproszenie skierowane jest do dorosłych oraz dzieci.

"Książka za worek śmieci" to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. W ramach projektu uczestnicy sprzątają tereny zielone, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. W ramach podziękowania zarejestrowani otrzymują książki.

16 września akcja „Książka za worek śmieci” organizowana jest we wszystkich województwach Polski. Po raz kolejny odbędzie się w Katowicach, gdzie w ubiegłym roku 52 ochotników zebrało 155 worków śmieci i pół kontenera znalezisk większych gabarytów.

Jak wziąć udział w akcji?

Do udziału w akcji „Książka za worek śmieci” w Katowicach wymagana jest rejestracja, która ruszyła 27 sierpnia. Książki czekają na pierwszych 50 dorosłych osób. Kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, jednak bez gwarancji otrzymania prezentu. Rejestracja potrwa do wyczerpania miejsc. Uczestnikami wydarzenia mogą być osoby dorosłe. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich także przewidziana jest dodatkowa, limitowana pula książek.

„Poprzednie akcje okazały się sukcesem. Chętni przybywali mimo różnych warunków pogodowych, także z dziećmi. To pokazuje, że wystarczą dobre chęci i dostosowanie ubioru do okoliczności plenerowych i atmosferycznych. Na miejscu ochotnicy oprócz książek otrzymają rękawice i worki, niezbędne do sprzątania w terenie. Zapraszamy do udziału w akcji wszystkich chętnych. Za porządki na łonie natury z przyjemnością odwdzięczymy im się książkami” – mówi Anna Jaklewicz, pomysłodawczyni akcji.

Dla uczestników akcji w Katowicach organizatorzy przewidzieli także spotkanie edukacyjne z zakresu recyklingu sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii i opakowań, które poprowadzi partner strategiczny akcji - ASEKOL PL S.A.

Formularz rejestracyjny

Gdzie zaplanowano sprzątanie w Katowicach?

W Katowicach będzie sprzątany las na Giszowcu. Akcja rozpocznie się w sobotę, 16 września 2023 r. o godz. 10.00 na parkingu przy kościele przy ul. Górniczego Stanu. Dokładna lokalizacja punktu zbiórki znajduje się tutaj:

Akcja realizowana jest przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Katowicach. Odbiór śmieci odbywa się przy współpracy z PGL Lasy Państwowe.

Akcja ogólnopolska

Poza Katowicami swoje miasta sprzątać będą także mieszkańcy: Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.

„Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Wierzę, że w ten sposób uczymy zaangażowania, dbania o wspólną przestrzeń, wrażliwości na przyrodę, ale też współpracy. Dla mnie ważne jest, że w naszej akcji łączymy w słusznej sprawie aktywistów, urzędników, prywatne firmy i zwykłych mieszkańców” - mówi Anna Jaklewicz. 

Partnerem strategicznym ogólnopolskiej edycji akcji jest ASEKOL PL, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

"Wymieniamy śmieci na książki". Wyjątkowa akcja znów w Katowicach! / fot. mat. zew.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również