Wiadomości z Katowic

Zabłysnęli w drodze do szkoły

  • Dodano: 2021-09-06 08:15, aktualizacja: 2021-09-06 06:43

Tradycyjnie, jak co roku na początku września, katowiccy policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi i funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach przeprowadzili akcję „Bezpieczny powrót do szkoły”. Tym razem z uczniami spotkaliśmy się pod katowickimi szkołami podstawowymi nr 33, 34 oraz 64. Funkcjonariusze wraz z maskotkami Sznupkiem, Rysiem i Krokodylem Tirusiem rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i rozdawali pierwszakom odblaski.

Z miechem, tytą wypełnioną słodkościami i odblaskami, pierwszoklasiści wkroczyli do szkół

To bardzo ważny dzień w życiu każdego dziecka. Poznaje się wtedy nowe koleżanki i kolegów, nowe miejsce oraz nauczycieli. Ten emocjonujący dzień powinien być jednak bezpiecznie. O to zadbali funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej i Inspektoratu Transportu Drogowego. W tym wyjątkowym dniu pod katowickimi szkołami podstawowymi nr 33, 34 oraz 64 dzieci mogły spotkać się z maskotkami Sznupkiem – policyjnym pieskiem, Rysiem ze Straży Miejskiej i Krokodylem Tirusiem z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma na celu przekazanie pierwszakom niezbędnych informacji, o tym jak bezpiecznie poruszać się po drodze, co oznacza zachowanie szczególnej ostrożności oraz jak sprawić, by być lepiej widocznym na drodze. W trakcie prelekcji dzieci poznały najważniejsze zasady przechodzenia przez jezdnię, przejścia dla pieszych, a także poruszania się po zmroku. Najmłodsi zostali wyposażeni w odblaski na rękę oraz zawieszki, dzięki którym będą lepiej widoczni na drodze, a także będą przypominały o tym wyjątkowym dniu. To jednak nie koniec rozmów o bezpieczeństwie. Policjanci przez cały wrzesień będą odwiedzać uczniów różnych szkół, aby rozmawiać z nimi o bezpiecznej drodze do szkoły.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom samych sukcesów i radości w rozpoczętym roku szkolnym.

Przypominamy, jak bezpieczne korzystać z drogi:

  • przechodząc przez jezdnię popatrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. Jeśli nie nadjeżdża żaden pojazd i jest bezpiecznie możesz przejść;
  • przechodzimy tylko w miejscach bezpiecznych, najlepiej na przejściach dla pieszych;
  • na przejściu dla pieszych przechodzimy tylko gdy sygnalizator wyświetla zielone światło;
  • nie przebiegamy przez „pasy”;
  • przywieszamy do odzieży odblaski po to, by zwiększyć swoją widoczność;
  • poza terenem zabudowanym po zmroku mamy obowiązek noszenia odblasków.

Rodzicom odwożącym swoje pociechy do szkół przypominamy, że należy dzieci przewozić w odpowiednio przystosowanych do tego fotelikach lub siedziskach samochodowych. Należy również pamiętać, że od 1 czerwca 2021 zmieniły się przepisy Ustawy o Ruchu Drogowym, w tym przepisy dotyczące pieszych. Kierujący jest teraz zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu! Natomiast pieszemu zabrania się korzystania z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych w trakcie przejścia przez przejście dla pieszych czy torowisko.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.