Wiadomości z Katowic

Zaginiony senior odnaleziony w katowickim autobusie

  • Dodano: 2024-01-19 12:30

Wczoraj kolejny raz katowiccy policjanci alarmowo poszukiwali zaginionego mieszkańca naszego miasta. Po kilku godzinach mężczyzna został odnaleziony w jednym z autobusów komunikacji miejskiej. Obecnie przebywa pod opieką rodziny. To już 9 osoba odnaleziona w tym roku przez katowickich policjantów. W 2023 roku aż 78 razy policjanci podejmowali czynności poszukiwawcze w sprawie zaginięć I kategorii.

Zaginiony senior z Katowic sprawnie odnaleziony

Wczoraj katowiccy policjanci prowadzili intensywne poszukiwania za 62-letnim mieszkańcem Katowic, który przed godziną 18.00 wyszedł ze swojego domu. Rodzina była bardzo zaniepokojona zniknięciem mężczyzny, gdyż warunki na dworze były bardzo trudne. Padał marznący śnieg z deszczem, a temperatura powietrza gwałtownie spadała. Kiedy poszukiwania na własną rękę nie przyniosły rezultatu, powiadomili katowickich policjantów. W związku z zaginięciem 62-latka głoszono alarm dla katowickich policjantów. Z domów ściągnięto policjantów wydziału kryminalnego wyspecjalizowanych do poszukiwania osób zaginionych. Powiadomiono straż pożarną, funkcjonariuszy OPP Katowice, a także inne służby współpracujące z Policją przy poszukiwaniach osób zaginionych. Okoliczności zaginięcia, a także panujące warunki atmosferyczne wskazywały, że każda minuta jest bardzo cenna. Mężczyzna jest schorowany po przebytym niedawno udarze, nie potrafi mówić, co niemożliwa mu poproszenie o pomoc.

W mediach społecznościowych został udostępniony komunikat ze zdjęciem zaginionego mężczyzny, aby informacja o poszukiwaniach dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Sprawdzano każdy sygnał napływający do komendy od osób, które informowały policjantów o potencjalnym miejscu pobytu zaginionego.

Przeczesywane były lasy, parki, ogródki działkowe, miejsca, gdzie mężczyzna mógł pójść. Około godziny 22.00 dyżurny katowickiej komendy odebrał informacje, że w autobusie komunikacji miejskiej poszukiwanego mężczyznę zauważyła jedna z pasażerek. Natychmiast nawiązała kontakt i powiadomiła o lokalizacji autobusu. Do czasu dotarcia policjantów na miejsce nadzorowała starszego pana. Dzięki tak szerokiej współpracy służb, reakcji obywateli na komunikat, a także bardzo odpowiedzialnej i wartej pochwał oraz naśladowania postawie pasażerki, mężczyzna bardzo szybko został odnaleziony. Obecnie 62-latek przebywa pod opieką rodziny.


Zaginięcia zdarzają się często

To nie jedyne poszukiwania, które były prowadzone przez katowickich policjantów. Tylko w tym roku aż 9 razy przyjmowano zgłoszenie o zaginięciu osobowy od zaniepokojonych bliskich. W ubiegłym roku aż 78 razy katowiccy policjanci alarmowo wzywani byli do poszukiwań innych osób zaginionych.

Na początku stycznia policjanci otrzymali złożenie w sprawie zaginięcia seniorki. Starsza schorowana kobieta została odnaleziona przez policjantów w Bielsku-Białej. Kilka godzin wcześniej kobieta uciekła spod opieki swojego męża i córki, kiedy przywieźli ją na badania do szpitala. Kobieta zatrzymała nieznany nikomu samochód i odjechała w nieznanym kierunku. Do działań zaangażowani byli nie tylko policjanci z Katowic, ale również z Tychów i Bielska. Po kilku godzinach kobieta została odnaleziona przez bielskich policjantów w rejonie torowiska. Na szczęście nic kobiecie się nie stało. Natychmiast została wezwana karetka pogotowia, a kobieta decyzja lekarza została hospitalizowana.

Kolejna osoba, którą katowiccy policjanci poszukiwali w tym roku, był 73-letni mężczyzna, który o godz. 7.30 wyjechał do swojej córki w odwiedziny. Kiedy starszy pan nie dotarła na miejsce i nie odbierał swojego telefonu, a we własnym domu go nie zastano, zaniepokojona kobieta powiadomiła policjantów. Natychmiast została wszczęta procedura poszukiwawcza, ogłoszono alarm dla katowickich policjantów. Tak jak to było w przypadkach opisach powyżej, przeczesywane były lasy, parki, ogródki działkowe, miejsca, gdzie mężczyzna mógł pójść. Sprawdzono szlaki komunikacji miejskiej, pętle tramwajowe, dworce autobusowe i kolejowe. W trakcie sprawdzania różnych miejsc, policjanci NGW OPP Katowice w rejonie ul. Murckowskiej zauważyli leżącego w krzakach niemczyznę. Gdy odbiegli do niego, okazało się, że jest to zaginiony 73-latek. Mężczyzna miał problem sam podeści się z ziemi. Nie mógł sobie przypomnieć, jak znalazł się w tym miejscu. Policjanci wezwali karetkę pogotowia. Po badaniach lekarskich mężczyzna mógł wrócić do domu pod opieką córki.

W tym miejscu apelujemy do wszystkich osób, które kiedyś mogą się znaleźć w sytuacji zgłoszenia zaginięcia osoby najbliższej. Bardzo ważne są informacje, jakie będą przekazywane policjantom. Istotne są okoliczności zaginięcia, rysopis osoby zaginionej, aktualne zdjęcie, ubiór w dniu zaginięcia, stan zdrowia (czy na coś osoba zaginiona choruje, czy przyjmuje lekarstwa), czy posiada przy sobie telefon (numer telefonu, z jakiego ostatnio korzysta), miejsca do których osoba zaginiona lubiła chodzić lub znajomi (członkowie rodziny), z którymi lubili utrzymywać kontakt, stan psychofizyczny, a także nastój, w jakim ostatnio osoba zaginiona była. Pamiętajmy, że każda nawet wydawać by się mogła błaha informacja dotycząca osoby zaginionej może być bardzo istotna. Nie zwlekajmy również z powiadomieniem służb o zaginięciu, zwłaszcza teraz kiedy panują trudne zimowe warunki i osoba zaginiona jest szczególnie narażona na wychłodnie. - czytamy na stronie katowickiej policji.

Komentarze (1)    dodaj »

  • ben

    Czy autor to jakiś niepisaty jest?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również