Wiadomości z Katowic

Zakończenie wakacji z AWF Katowice – Szkoła Mistrzów zaprasza na Tydzień Olimpizmu!

  • Dodano: 2024-08-22 14:15

Warsztaty z breakingu, jazdy na deskorolce czy gimnastyki, wykłady, konferencje naukowe, inspirujące spotkania z ludźmi sportu, a także emocjonująca rywalizacja w Wiosce Olimpizmu na Dolinie – takie atrakcje czekają na uczestników Tygodnia Olimpizmu w Mieście Nauki. Na aktywności od 26 sierpnia do 1 września zaprasza AWF Katowice. Wydarzenia są bezpłatne, ale na większość obowiązują zapisy.  

Igrzyska Olimpijskie zapewniły kibicom całą paletę emocji. Mieszkańcy Śląska będą mieli niebawem okazję osobiście poznać idee, wartości i poczuć klimat sportowej rywalizacji dzięki wydarzeniom zbliżającego się, 34. już tygodnia tematycznego w Mieście Nauki. Tydzień Olimpizmu startuje 26 sierpnia i organizowany jest przez Szkołę Mistrzów, a jego kuratorem jest dr hab. Kajetan Słomka. 

Ceremonia otwarcia 

Świętowanie niezwykłego sportowego tygodnia rozpoczyna się od warsztatów z tworzenia wianków — symboli olimpijskich. Pod okiem specjalistki z Kwiaciarni „W Korcu Maku” najmłodsi w przestrzeni Kato Science Corner wykreują kompozycje na wzór wieńców z gałązek oliwnych, nawiązujące do tradycji antycznych Igrzysk Olimpijskich. O 18:30 w Amfiteatrze NOSPR nastąpi uroczysta ceremonia otwarcia z zapaleniem symbolicznego znicza, a uświetni ją wykład o historii Igrzysk. 

Sport z różnych perspektyw 

Organizatorzy zadbali, by szeroko i merytorycznie omówić zagadnienia związane ze zmaganiami na najważniejszych imprezach sportowych. Pod znakiem inspirujących dyskusji upłynie wtorek 27.08. Przed południem o 11:00 rozpocznie się spotkanie w Ministerstwie Samotności (ul. Mikołowska 44) pod hasłem „Kobiety w Sporcie”. W mityngu, zaplanowanym w konwencji panelu dyskusyjnego „przy kawie" wezmą udział m.in. dr hab. Teresa Socha, prof. AWF, Prorektor ds. sportu AWF Katowice (2012-2016), Członek Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Członkini Zarządu ds. biegów narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego, wiceprezes ds. sportowych KS AZS AWF Katowice, Honorowa Członkini Zarządu Śląsko Beskidzkiego Związku Narciarskiego, dr Agnieszka Zaucha-Zagała, od 5 lat jako wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, równolegle fizjoterapeutka prowadząca swój gabinet, współpracowała z Kadrą Narodową kobiet w tenisie stołowym oraz z Kadrą Narodową juniorek w piłce ręcznej. Kolejną rozmówczynią będzie Weronika Nowakowska — biathlonistka, olimpijka, psycholog sportu, komentatorka sportowa TVP. To będzie czas wymiany doświadczeń, opinii, omówienia historii startów kobiet, równości płci, wyzwań, z jakimi mierzą się zawodniczki, a także trendów i prognoz dotyczących przyszłości kobiet w sporcie. Prowadzące zachęcają do włączenia się w dyskusję. 
 
„Igrzyska od kuchni” będą mieli szansę poznać uczestnicy spotkania w Rawa Ink, które tego samego dnia rozpocznie się o 17:00. Wydarzenie poprowadzi znany i lubiany dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz. Pozostali zaproszeni goście to m.in. brązowa medalistka IO w Paryżu Martyna Swatowska-Wenglarczyk wraz z trenerem (a prywatnie mężem) Janem Wenglarczykiem, fizjoterapeuta kadry olimpijskiej pływaków Fili Łysko, Katarzyna Deberny – członkini Misji Olimpijskiej, Weronika Nowakowska oraz prof. dr hab. Grzegorz Juras, Rektor AWF Katowice. Zapowiada się ciekawa dyskusja. Zaproszeni goście opowiedzą o kulisach zmagań na międzynarodowych arenach sportowych 
z perspektywy pełnionych funkcji.  

Warsztaty sportowe dla dzieci i młodzieży 

We wtorek 27.08 B-boy Dragon, B-boy Klama, B-boy Pato i B-girl Wasza wprowadzą was w świat breakingu ulicznego. Na skrzyżowaniu ulic Mariackiej i Mielęckiego poznacie tajniki debiutującej w tym roku na IO w Paryżu konkurencji, która wywodzi się z kultury hip-hopowej, lat 70. XX w z Nowego Jorku. Pierwotnie ta forma tańca była wykonywana na ulicach i w klubach, stanowiąc część większego ruchu obejmującego także DJ-ing, graffiti i rap. Breaking zyskał popularność na całym świecie, rozwijając się w różnorodne style i techniki, a podczas Tygodnia Olimpizmu możecie zasmakować go w Katowicach. Warsztaty zaczną się od pokazu – warto to zobaczyć. 
 
Dla początkujących i średniozaawansowanych w środę 28.08 warsztaty z jazdy na deskorolce poprowadzą instruktorzy Jakub Golański i Dawid Cebertowicz. Czego można się spodziewać? Oswojenia ze sprzętem, treningu utrzymania równowagi, podstawowych manewrów, czyli m.in.: hamowanie, upadanie i skręcanie, nauki kilku prostych tricków, np. Ollie Tic-Tac, Powerslide, Kickturn, Nollie. Deskorolka zadebiutowała jako dyscyplina olimpijska na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, co było ważnym krokiem w uznaniu tej formy sportu na arenie międzynarodowej. Początek o 17:00 pod Pomnikiem Trudu Górniczego, ul. Generała Kazimierza Pułaskiego.   
 
W czwartek 29.08 do Auli Gimnastycznej AWF Katowice na przygodę z gimnastyką zapraszają Katarzyna Jurkowska-Kowalska uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 r. i Wiktoria Łopuszańska instruktorka KS „Iskra” Zabrze. Doświadczone ekspertki przygotowały zestawy ćwiczeń dla dwóch grup wiekowych (grupa 1: dzieci 6 –11 lat, grupa 2: 11 – 15 (+) lat). Na uczestników czeka dynamiczny trening sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i gibkości. Nie zabraknie elementów z wykorzystaniem przyrządów takich jak równoważnia czy drążek. Różnorodność i wspaniała atmosfera gwarantowane.   

Kato Science Corner z nauką za pan brat 

Sport i nauka od zawsze tworzyły nierozerwalny związek, wzajemnie się uzupełniając i napędzając postęp w obu dziedzinach. Współczesny sport, pełen spektakularnych osiągnięć i rekordów, nie mógłby istnieć bez wsparcia nauki. To dzięki badaniom naukowym, które sięgają od biomechaniki, przez fizjologię wysiłku, aż po psychologię sportu, zawodnicy mogą przesuwać granice ludzkich możliwości, a trenerzy doskonalić metody szkoleniowe. 

- Tydzień Olimpizmu to wydarzenie, które pokazuje jak bardzo świat sportu i nauki, są ze sobą powiązane. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się, w jaki sposób nauka wpływa na rozwój sportu, umożliwiając sportowcom osiąganie coraz lepszych wyników, a także jak sport inspiruje nowe odkrycia naukowe. – mówi kurator tygodnia dr hab. Kajetan Słomka i dodaje: Bez nauki nie byłoby możliwe zrozumienie mechanizmów rządzących ludzkim ciałem w trakcie wysiłku, co z kolei uniemożliwiłoby optymalizację treningu czy zapobieganie kontuzjom. To dzięki zaawansowanym technologiom możemy dziś analizować każdy ruch sportowca z dokładnością do milisekundy, monitorować parametry biologiczne w czasie rzeczywistym, a nawet symulować warunki ekstremalne w laboratoriach, przygotowując zawodników do najtrudniejszych wyzwań. 

W zabytkowej kamienicy na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej z okazji Tygodnia Olimpizmu odbędą się naukowe warsztaty praktyczne. W środę 28.08 spotkanie zatytułowane „Głowa rządzi! - czyli o istocie treningu mentalnego sportowców” poprowadzi dr Zuzanna Wałach-Biśta — z wykształcenia i pasji psycholog sportu, rekomendowany przez Polski Komitet Olimpijski. Ekspertka katowickiej akademii opowie o przygotowaniu mentalnym i jego roli w rywalizacji na najwyższym poziomie sportowym. Podczas wykładu przedstawione zostaną przykłady zawodników i zawodniczek, które udowadniają nam, że podczas igrzysk olimpijskich to właśnie przysłowiowo „głowa rządzi”. Zaprezentowane zostaną także kluczowe modele wdrażania treningu mentalnego w przygotowanie sportowe, a także klasyczne techniki wykorzystywane w sportowym treningu psychologicznym. Na koniec uczestnicy będą mogli sami wypróbować na sobie skuteczność wybranych technik pracy nad „głową” w sporcie.
 
W piątkowe przedpołudnie o 11:00 na warsztaty pod tytułem „Koń, jaki jest, każdy widzi”, czyli zrozumieć Citius-Altius-Fortius — albo inaczej — galopem chwytajmy ruch” zaprasza dr hab. Bogdan Bacik, prof. AWF — Prorektor ds. Nauki, Kierownik Zakładu Biomechaniki AWF Katowice. Naukowiec od wielu lat zajmuje się rejestracją i analizą zmiennych kinematycznych i kinetycznych w różnych przejawach motoryczności ludzkiej. Od najbardziej podstawowych tzn. utrzymania postawy stojącej, poprzez lokomocję aż po czynności sportowe. Badania koncentruje na mierzalnych efektach różnych rodzajów terapii i treningu.  

Podczas warsztatów ekspert pomoże uczestnikom zrozumieć tajemnice sukcesu sportowców, zabierając ich w podróż przez historię i współczesność analizy techniki sportowej, ukazując, dlaczego jedni biegną szybciej, inni skaczą wyżej, a jeszcze inni pchają silniej.

Naukowy fundament 

Jednym z wydarzeń Tygodnia Olimpizmu będzie także międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przy współpracy z NSCA Global Chapter Poland "Kompleksowy rozwój sportowca". W piątek i sobotę na kampusie AWF Katowice odbędą się prelekcje, które zaprezentują eksperci Szkoły Mistrzów: Prof. dr hab. Adam Zając, dr hab. Michał Krzysztofik, prof. AWF Katowice, dr hab. Michał Wilk, prof. AWF Katowice, dr hab. Jakub Chycki, prof. AWF Katowice, dr Dariusz Pośpiech, prof. AWF Katowice, a także Coach Nicole Rodriguez (obecna na ostatnich IO w Paryżu) i Trener Mirosław Babiarz. Wydarzenie cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że zapisy już się zakończyły.

Premiera kinowa 

Wydarzeniem towarzyszącym Tygodnia Olimpizmu jest Śląska premiera filmu „Kiedy umilknie wiatr” w kinie Rialto. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Mateuszem Gołębiewskim, producentką Małgorzatą Prociak oraz wybitnym polskim sportowcem, którego nazwisko na razie pozostaje niespodzianką. Film o Januszu Sidle, wybitnym polskim lekkoatlecie jest ekranizacją słynnej historii, która wydarzyła się na letnich igrzyskach olimpijskich w Melbourne w 1956 roku.

Obraz opowiada o niezwykłej rywalizacji dwóch oszczepników – Polaka Janusza Sidły i Norwega Egila Danielsena. Ich pojedynki w latach 50. przyciągały na stadiony tłumy. Do najważniejszego z nich doszło w trakcie XVI Igrzysk Olimpijskich w Melbourne, których finał okazał się jednym z najbardziej nieoczekiwanych w historii sportu. Wydarzenie rozpoczyna się w czwartek 29.08 o 19:00. Zapisy tylko przez stronę kina Rialto.

Sportowy Finał 

AWF Katowice zachęca, by ostatni weekend wakacji spędzić na sportowo w Wiosce Olimpizmu na Dolinie 3 Stawów. Na sobotę i niedzielę zaplanowano wiele ciekawych konkurencji w duchu fair play. Do emocjonujących zmagań organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież i obiecują, że będzie można poczuć się jak na igrzyskach. 
W sobotę w sportowym miasteczku dostępna będzie także strefa paralimpijska, gdzie uczestnicy poznają świat innymi zmysłami poprzez tor przeszkód, szachy dla niewidomych, elementy ZGS goallbal z możliwością rozegrania krótkich gier turniejowych (w zależności od liczby chętnych). Będzie można uczestniczyć w treningu lekkoatletycznym, przygotowaniu motorycznym dla osób niewidomych. W strefie edukacyjnej pojawią się tv, książki brajla, książki konferencyjne, waga wózek przeznaczona do pomiaru masy ciała i oznaczenia BMI dla osób, które nie utrzymują postawy habitualnej, laska dla niewidomego, broszury, banery. 

- Tydzień Olimpizmu to nie tylko celebracja sportu, ale przede wszystkim ukazanie roli nauki w jego rozwoju. To również przypomnienie, że każdy medal, każdy rekord, każdy sukces jest efektem synergii pasji, talentu i nauki. Zachęcamy do odkrywania tej fascynującej relacji podczas naszych wydarzeń i do refleksji nad tym, jak nauka i sport razem kształtują przyszłość – podsumowuje kurator tygodnia dr hab. Kajetan Słomka.  

Wszystkie linki do zapisów na stronie:  
https://program.miastonauki.pl/tydzien-olimpijski  
 
Warto wspomnieć, że Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach będzie w październiku organizatorem Tygodnia Tańca – 39. spośród 50 Tygodni w Mieście Nauki.  
   

Zakończenie wakacji z AWF Katowice – Szkoła Mistrzów zaprasza na Tydzień Olimpizmu!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również