Wiadomości z Katowic

Znane osoby związane z Katowicami. Sprawdź, czy znasz te nazwiska!  

  • Dodano: 2021-09-16 18:00, aktualizacja: 2021-09-22 14:27

Z Katowicami były i są związane różne znane nam osoby, zarówno ze świata kultury, jak i nauki i sportu. W tym mieście urodziło się, wychowało, edukowało, bądź spędziło swoje życie wielu muzyków, reżyserów filmowych, kompozytorów, sportowców czy lekarzy. Niektórzy z nich żyli tu wiele lat, inni opuścili to miasto, lecz do dnia dzisiejszego wspominają z radością i nostalgią czas spędzony w Katowicach. To tylko niektórzy z nich:

Krzysztof Krawczyk 

Krzysztof Krawczyk urodził się w Katowicach i był znany wielu polakom wokalistą, obdarzonym barytonowym głosem. Dodatkowo zajmował się kompozycją i grą na gitarze. Artysta przez wiele lat był liderem grupy "Trubadurzy", a później kontynuował swoją karierę jako solista. Był wykonawcą wielu hitów, które znane są zarówno starszym, jak i młodszym pokoleniom Jego przeboje takie jak: "Parostatek", "Chciałem być" czy "Bo jesteś Ty" cieszą się popularnością do dzisiaj. Podczas solowej kariery artysty wydano 129 oficjalnych płyt z jego muzyką. 

Wojciech Kilar 

Wojciech Kilar uczył się, mieszkał oraz spędził swoje ostatnie lata życia w Katowicach. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej oraz symfonicznej, znanym na całym świecie.  Jest autorem muzyki do filmów: Drakula, Pan Tadeusz czy Trędowata. Edukację w Katowicach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym, następnie rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Wojciech Kilar dziś jest patronem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach, a cały zespół nosi jego imię. Kompozytor przez wiele lat mieszkał i tworzył w Katowicach, tu również w 2014 roku odbył się jego pogrzeb. 

Gustaw Holoubek

Gustaw Holoubek był jednym z najwybitniejszych aktorów oraz reżyserów teatralnych i filmowych w historii polskiej kinematografii. W latach 1949–1956 pracował jako kierownik artystyczny, reżyser i aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. W trakcie swojej kariery teatralnej wcielił się m.in. w doktora Ranka w dramacie Dom lalki Henrika Ibsena. Główną rolę żeńską w tej sztuce (wyreżyserowanej przez aktora) zagrała jego żona Danuta Kwiatkowska. Zagrał także rolę tytułową w Fantazym Juliusza Słowackiego we własnej reżyserii. Oba przedstawienia odbywały się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Jerzy Duda- Gracz

Jerzy Dzierżysław Duda vel Gracz był sławnym polskim malarzem, rysownikiem, ale także scenografem i profesorem. Studiował w obecnej Akademii Sztuk Pięknej w Katowicach na wydziale grafiki. Swój dyplom ukończenia studiów otrzymał w 1968 roku. Od tego czasu, do końca swojego życia pracował w Katowicach. Początkowo w Zakłady Wytwórcze Urządzeń Sygnalizacyjnych, a następnie był docentem, nauczycielem akademickim malarstwa i grafiki na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych. Od 2001 roku pracował w Wydziale Radia i Telewizji im. K Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach możemy znaleźć pomnik malarza na placu Grunwaldzkim. 

Lech Majewski

Lech Majewski jest znanym polskim reżyserem filmowym i teatralnym, a także pisarzem, kompozytorem, poetą i malarzem.  Urodził się w 1953 roku w Katowicach, które wtedy nazywane były Stalinogrodem. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Jego filmy ukazywane były na wielu festiwalach, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Śląsku debiutował jako kompozytor, pisząc wspólnie z Józefem Skrzekiem muzykę i libretto do autobiograficznej opery "Pokój saren" . Międzynarodowy Instytut Teatru wybrał to dzieło do grona dwunastu najlepszych oper współczesnych powstałych w latach 90 XX w. Lech Majewski ukazywał swoją twórczość także w katowickich teatrach, m.in: Teatrze Śląskim. 

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk jest polską biegaczką narciarską, multimedalistką i mistrzynią olimpijską oraz mistrzostw świata, czterokrotną zdobywczyną  Pucharu Świata w biegach narciarskich. W latach 2018–2021 była asystentką trenera głównego Narodowej Kadry Kobiet w biegach narciarskich.  W Katowicach uzyskała tytuł magistra na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Należy również do klubu uczelni: AZS-AWF Katowice. 

dr hab. Franciszek Kokot

Franciszek Kokot był znanym na całym świecie nefrologiem, internistą, endokrynologiem i patofizjologiem, autorem i współautorem prawie tysiąca publikacji naukowych, a także amerykańskich podręczników. Uważany był w świecie za jednego z ojców współczesnej nefrologii. Ponad 20 amerykańskich uczelni odwiedzał jako visiting professor, a z jego prac nad immersją wodną korzystała NASA. W 1948 r. rozpoczął naukę na otwartej wtedy Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1949 r. był związany zawodowo z macierzystą uczelnią, w której pracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów, przez pewien czas był też jej rektorem. Przez 25 lat kierował stworzoną przez siebie Kliniką Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 1990 roku Papież Jan Paweł II nadał mu godność Member of the Ordo Sanctus Silvestri Papae. Uzyskał akademicki tytuł honorowy- Doktor honoris causa w  10 wyższych uczelniach. Był także członkiem honorowym 14 zagranicznych towarzystw nefrologicznych.  


Źródło: Zofia Nowak

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również