Wiadomości z Katowic

Związkowcy w siedzibie PGG. Chcą rozmawiać z Jackiem Sasinem

  • Dodano: 2022-07-11 13:00

Związkowcy działający w Polskiej Grupie Górniczej wkroczyli do siedziby PGG dziś z samego rana. Domagają się spotkania z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, aby pomówić o inwestycjach w kopalniach oraz płacy.

Okupacja PGG

Grupa składająca się z kilkudziesięciu górników, reprezentujących 13 centrali związkowych PGG, wkroczyła do siedziby spółki w poniedziałek, 11 lipca. Celem związkowców jest aranżacja spotkania z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem. Zapowiadają, że zamierzają okupować siedzibę PGG, gdyż chcą wywołać reakcję ze strony rządu. Przedstawiciele pięciu organizacji związkowych PGG już 6 lipca wystosowali do Jacka Sasina wniosek o natychmiastowe spotkanie poświęcone podstawowym tematom nurtującym załogę największego potentata węgla energetycznego i opałowego w Polsce.

Czego chcą związkowcy?

Przedstawiciele związków chcą sprowokować dyskusję na temat inwestycji w nowe złoża w PGG – rząd od wielu tygodni mówi o zwiększeniu wydobycia węgla, jednak po dziś dzień nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie. Podkreślają, że zwiększenie wydobycia wiąże się z koniecznością dokonania nowych inwestycji oraz zatrudnieniem nowych pracowników, o czym dotychczas nie rozmawiano. Związkowcy chcą także pomówić z wicepremierem o cenach węgla opałowego i systemie rekompensat przygotowanym przez rząd dla klientów indywidualnych. Dyskusji chcą poddać także ceny węgla sprzedawanego przez PGG podmiotom gospodarczym. Zapowiadają, że chcą także porozmawiać z Jackiem Sasinem o płacach w PGG.

To nie są żarty

Związkowcy podkreślają, aby ich prośby zostały potraktowane poważnie. Czekają na reakcję rządu i przede wszystkim ministra aktywów państwowych. 

- Alternatywą dla rozmów będzie z naszej strony wystąpienie w trybie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i podjęcie działań wynikających z Ustawy o związkach zawodowych. – czytamy w piśmie związkowców. 

Jak potoczy się sytuacja? Pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń oraz odpowiedź ministra aktywów państwowych, o ile odniesie się on do żądań górników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również