Czasem może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali pieniędzy „na już”, a na wypłatę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Bardzo wygodnym i rozsądnym rozwiązaniem w takim momencie jest wzięcie pożyczki ratalnej, która w krytycznym momencie pozwoli załatać dziurę w domowym budżecie. Jednak korzystając z tego produktu finansowego, warto wziąć pod uwagę kilka spraw, które mogą zaważyć o tym, ile zapłacimy, spłacając go.
Wysokość pożyczki
Pierwszym, o czym należy pomyśleć, decydując się na wzięcie pożyczki ratalnej, jest wysokość kwoty, którą pożyczamy. Z pewnością chcielibyśmy pożyczyć jak największą sumę – wszak od przybytku głowa nie boli, ale z drugiej strony co za dużo, to niezdrowo – musi to być suma, którą będziemy w stanie spłacić. Warto więc najpierw dobrze przeanalizować, ile pieniędzy potrzebujemy i czy będzie to kwota, z którą będziemy w stanie sobie poradzić.
Bardzo ważne jest, by spłacać raty w terminie. W innym przypadku pożyczka ratalna będzie dla nas nie pomocą, a jedynie dodatkowym problemem.
Wielkość rat
Comiesięczne raty nie mogą być większe niż kwota, która pozostaje nam po opłaceniu wszystkich regularnych wydatków, takich jak rachunki, jedzenie czy artykuły gospodarstwa domowego. Warto więc ją dopasować tak, by nie była dla nas problemem.
Długość okresu spłaty
Im dłuższy czas spłaty pożyczki, tym comiesięczne raty będą coraz mniejsze. Jednak istnieje też druga strona medalu – im dłużej będziemy spłacać pożyczkę, tym większy będzie całkowity koszt pożyczki.
Warto więc dostosować okres spłaty tak, by jednocześnie nie nadszarpywał naszego miesięcznego budżety i nie trwał zbyt długo, byśmy mogli poradzić sobie z pożyczką ratalną jak najszybciej.
Dodatkowe koszty
Bardzo ważne jest zwracać uwagę na wszelkie dodatkowe koszty, które mogą się pojawić obok oprocentowania nominalnego, które nie może być większe niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.
O wiele ważniejsza od oprocentowania jest RRSO, tj. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która uwzględnia wszystkie opłaty i prowizje, od których w bardzo dużej mierze zależy wysokość raty.
Wiarygodność pożyczkodawcy
Jeśli już zdecydowaliśmy, w jak dużej kwocie i u jakiego pożyczkodawcy chcemy wziąć pożyczkę, warto się wstrzymać jeszcze na krótką chwilę. Warto sprawdzić jeszcze, czy firma, której ofertą jesteśmy zainteresowani, jest na pewno rzetelna. Podstawowymi informacjami, których potrzebujemy, jest numer KRS oraz czy przedsiębiorstwo nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.
Sprawdzonym i polecanym pod tym względem pożyczkodawcą jest Provident, który dodatkowo ma bardzo atrakcyjną ofertę.