Wiadomości z Katowic

Alergeny i zanieczyszczenia w domu? - poznaj oczyszczacze powietrza

 • Dodano: 2022-12-05 07:00, aktualizacja: 2022-12-05 07:16

Oczyszczacz powietrza to niepozorne urządzenie, które w znaczący sposób może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia wszystkich domowników. Dedykowane jest zwłaszcza alergikom, choć przyda się w każdym domu, ze względu na powszechnie występujące zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem. Warto wybrać wysokiej jakości sprzęt, który poradzi sobie z różnego typu substancjami szkodliwymi.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zasada działania oczyszczaczy powietrza jest stosunkowo prosta - są to urządzenia ze wbudowanymi filtrami, które umożliwiają usuwanie pyłów, alergenów czy innych drobnoustrojów z powietrza. W dużym uproszczeniu funkcjonują one tak, że zasysają powietrze z otoczenia, a następnie przepuszczają je przez filtry. W kolejnym kroku powietrze wdmuchiwane jest z powrotem do otoczenia, jednak już bez zbędnych zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza doskonale radzi sobie z alergenami, zatem sprawdzi się przede wszystkim w domach, w których mieszkają osoby uczulone na pyłki, kurz czy roztocza. Niemniej jednak znajduje on zastosowanie również tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się dobre samopoczucie i zdrowie domowników.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza, które różnią się nie tylko ceną, lecz przede wszystkim parametrami technicznymi. Wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na:

 • poziom wydajności oczyszczacza- najczęściej określany wskaźnikiem CADR,
 • filtr HEPA oraz filtr węglowy- są one gwarancją usunięcia zanieczyszczeń powietrza, szkodliwych zwłaszcza dla alergików,
 • tryb automatyczny oczyszczania- dzięki niemu urządzenie dopasowuje charakter pracy do warunków panujących w pomieszczeniu,
 • obsługa za pomocą pilota lub aplikacji- np. Dyson oczyszczacz powietrza, którym można sterować przy pomocy dedykowanej aplikacji, nawet będąc poza domem,
 • dodatkowe funkcje, na przykład nawilżania powietrza.

Dlaczego warto zakupić oczyszczacz powietrza do mieszkania?

Składu powietrza nie widać gołym okiem, dlatego większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co właściwie trafia do naszych płuc. Niestety, w powietrzu znajdują się różnego rodzaju alergeny, pyły, zanieczyszczenia czy inne drobnoustroje, które mogą być szkodliwe dla organizmu. W dłuższej perspektywie czasowej objawami ich nadmiernego stężenia są:

 • uporczywy kaszel niemający konkretnej przyczyny,
 • złe samopoczucie,
 • często bóle głowy,
 • nawracające infekcje,
 • nasilenie reakcji alergicznych.

Można im zapobiec, wybierając najwyższej klasy Dyson oczyszczacz. Tego rodzaju urządzenie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nawet tam, gdzie przepływ powietrza jest stosunkowo duży. Atutem dobrej jakości oczyszczacza jest cicha praca, która nie wpływa na życie codzienne domowników, pozwalając skupić się na obowiązkach bądź odpoczynku. Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, inwestujemy w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ich poprawę można zauważyć w bardzo krótkim czasie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy do standardowych zanieczyszczeń dochodzą jeszcze te, wynikające z dużego smogu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

 • wiolinka

  U mnie w domu musi być czysto bo mam małego alergika dlatego irobota i oczyszczacz powietrza chodzą codziennie i oczyszczają powietrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.