Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Bieżnia treningowa: jaką wybrać

  • Dodano: 2019-03-25 10:45

Najtańsze bieżnie kosztują kilkaset złotych, najdroższe - kilkanaście tysięcy. Ale czy cena odzwierciedla jakość i zawsze warto kupować tak drogi model, na jaki pozwala budżet? A może są pewne parametry, które mogą skłonić do zakupu tańszej bieżni? Warto przyjrzeć się ofercie bliżej, żeby wiedzieć, co wybrać.

Bieżnia dopasowana do treningu, nie trening do bieżni

Im wyższy poziom zaawansowania użytkownika, tym większe ma on wymagania. Już na samym początku można jednak określić, jakie cechy bieżni będą niezbędne. Wielu użytkowników z oferty sklepu wybierze tylko te modele, które pomogą symulować podbiegi. Innym ta opcja wyda się zbędna. Niektórzy będą potrzebowali zdecydowanie większych możliwości analitycznych, innym znów wystarczy pomiar czasu i wskazanie aktualnej prędkości. To wszystko zależy od tego, jak skomplikowane treningi będą przeprowadzane na bieżni i wybór nieodpowiedniego modelu czasem doprowadzi wręcz do stagnacji, jeśli technika nie pozwoli na lepsze zarządzanie treningiem.

Trwałość a komfort: gdzie jest złoty środek

Dobrej jakości bieżnia mechaniczna będzie naprawdę bardzo wytrzymała. Więcej jednak zniesie bieżnia elektryczna, ale tutaj przy średnich modelach można odczuć pewien dyskomfort w czasie dłuższych treningów. Dużo wygodniejsze będą bieżnie magnetyczne, te jednak mają nieco inny sposób regulacji oporu i są dość drogie. Warto więc przyjrzeć się ofercie i raczej nie celować w najtańsze modele dostępne tylko na akcjach internetowych, ale wybrać coś z wyższej półki. W rzeczywistości często dobra bieżnia elektryczna jest oceniana lepiej niż najtańszy model magnetycznej. Dobrze jest nie skupiać się na samym typie, ale na szczegółach dotyczących jakości wykonania.

Charakterystyka bieżni domowych

Klasyczna bieżnia ma jeden bardzo poważny mankament: zajmuje naprawdę sporo miejsca. Dziś jednak wielu producentów zdaje sobie sprawę z tego, że bieżnia do biegania w domu musi się w jakiś sposób składać, żeby nie trzeba było przeznaczać na nią całego pokoju. Takie modele są dostępne i oczywiście będą droższe od tych o klasycznej konstrukcji, jednak zalety tych bieżni są oczywiste.

Warto też zwrócić uwagę na to, że bieżnie domowe zwykle nie oferują zbyt rozbudowanych paneli kontrolnych i nie dają tak dużych możliwości ustawień treningu jak te modele, które produkuje się z myślą o siłowniach. Dzięki temu bieżnia do domu jest w wyraźny sposób tańsza. Oczywiście - może to utrudniać profesjonalne treningi, jednak w zupełności wystarczy, żeby po prostu nie zasiedzieć się w deszczowe dni czy poza sezonem treningowym.

Nie spłucz się

Warto sprawdzać i porównywać ceny, ale też kupować w specjalistycznych sklepach, gdzie można liczyć na profesjonalne wsparcie. Na pewno nie ma sensu zakup pierwszej bieżni w życiu z najwyższej półki - często jednak więcej pieniędzy marnuje się na zakup najtańszego bubla, który po kilku uruchomieniach wymaga wymiany na nowy. Wydaj więc odpowiednio dużo, żeby nacieszyć się treningiem.