Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie – samo poszukiwanie idealnej działki zabiera mnóstwo czasu, a to dopiero początek długiej drogi do wymarzonych czterech kątów. Oczywiście samo stawianie budynku i jego koszty to jedno – po drodze jednak konieczne będą też inne wydatki. Jakie? Oto koszty, na które warto się przygotować.
Mapa do celów projektowych
Zanim złożysz komplet dokumentów do urzędu i poczekasz na decyzję w przypadku pozwolenia, konieczne będzie znalezienie wielu fachowców. Czeka Cię na pewno koszt mapy do celów projektowych, która jest niezbędna m.in. do stworzenia projektu domu i zagospodarowania działki przez architekta. Do jej wykonania konieczne jest zatrudnienie geodety.
Koszt mapy zależy głównie od miejsca zamieszkania, jednak najczęściej wynosi ok. 1800-2300 zł brutto. Chcesz wiedzieć więcej na temat mapy do celów projektowych, jej przeznaczenia i rodzajów? W poniższym artykule możesz znaleźć więcej niezbędnych informacji: https://www.extradom.pl/porady/artykul-mapa-do-celow-projektowych-ile-kosztuje-i-gdzie-mozna-uzyskac-mape-do-celow-projektowych.
Projekt architektoniczno-budowlany
Projekt domu to kolejny wydatek, na który musisz się przygotować. Konieczne będzie znalezienie architekta, który wykona go dla Ciebie, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu oraz dostosowaniu budynku w 100% do swoich potrzeb. Możesz też sprawdzić gotowe projekty domów – znajdziesz je bez problemu i to niezależnie od tego, jaką technologię budowy wybierzesz. Jest to tańsze rozwiązanie niż projekt na zamówienie.
Przykładowo dom murowany projekt gotowy będzie kosztować w granicach 3-4 tysięcy (jest to zależnie m.in. od metrażu). Do tego konieczna będzie też jego adaptacja do warunków panujących na działce. To z kolei kosztuje nawet 3000 zł.
Na jakie wydatki jeszcze należy się przygotować?
Przed budową domu konieczne będzie także wliczenie kosztów kierownika budowy (jeśli zdecydujesz się na wystąpienie o pozwolenie). Do tego oczywiście nie można zapominać o budowie przyłączy (woda, prąd, kanalizacja).
Sama budowa domu obejmuje koszty m.in. wykonania fundamentów, ścian, stropu, więźby dachowej, pokrycia dachowego, okien i drzwi. Do tego należy doliczyć wykończenie ścian i podłóg, biały montaż (gniazdka, krany, umywalki, przełączniki itd.) i drzwi wewnętrzne. Ostateczne koszty materiałów mogą się różnić – wszystko zależy m.in. od metrażu, technologii wykonania konstrukcji, rodzaju zastosowanych rozwiązań, a nawet miejsca zamieszkania. Jeśli interesuje Cię, ile może kosztować budowa domu na Śląsku, zajrzyj na przykład tutaj: https://www.extradom.pl/budowa-domu-slaskie.
Warto przygotować sobie wcześniej dokładny kosztorys i spisać wszystkie konieczne wydatki. Dzięki temu odpowiednio przygotujesz swój budżet i zaplanujesz kolejne etapy budowy. Pamiętaj, że nie tylko materiały kosztują, ale także zatrudnienie fachowców i załatwienie wszystkich formalności, takich jak mapa do celów projektowych czy projekt architektoniczno-budowlany.