Skrzynka majsterkowicza przydaje się w wielu sytuacjach, nawet jeśli pan domu nie posiada zapędów do zostania mistrzem DIY. Sprawdzi się w przypadku niewielkiej awarii, konieczności powieszenia nowego obrazu czy dokręcenia zawiasu w opadających drzwiczkach szafki kuchennej. Jakie narzędzia i akcesoria należy w niej umieścić, aby jak najlepiej spełniła swoje zadanie? Jak przechowywać zgromadzone akcesoria do majsterkowania?
Podstawowe narzędzia majsterkowicza – co jest niezbędne?
Większość zapytanych odpowie zapewne, że nie sposób wyobrazić sobie wyposażenia warsztatu, nawet tego najmniejszego, mającego postać domowej skrzynki na narzędzia – bez młotka. Jest niezbędny w wielu sytuacjach i należy do przedmiotów, które bez trudu znaleźć można w większości gospodarstw domowych.
Domowy warsztat majsterkowicza powinien również zostać koniecznie wyposażony w odpowiedni zestaw wkrętaków oraz kluczy płaskich i nastawnych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wkrętarka elektryczna z zestawem końcówek. Różnego rodzaju bity pozwolą dostosować narzędzie do potrzeb konkretnego zastosowania. Dodatkowo wkrętarka elektryczna umożliwia wykonanie pracy szybciej oraz wygodniej, a zestaw końcówek zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż cały komplet śrubokrętów w różnych rozmiarach i rodzajach.
Jakie jeszcze narzędzia majsterkowicza są niezbędne? Większość zainteresowanych zgodzi się, że skrzynka powinna na swoim wyposażeniu posiadać kombinerki bądź obcęgi uniwersalne i klucz nastawny.
W jakie akcesoria dodatkowe wyposażyć zestaw majsterkowicza?
Warsztat majsterkowicza to nie tylko młotki, klucze i wkrętaki. Nie można zapomnieć również o całym mnóstwie przydatnych akcesoriów dodatkowych, jak taśmy izolacyjne, metrówki oraz stalowe taśmy miernicze, rozmaite podkładki, śrubki, wkręty czy gwoździe.
W zależności od tego, jaki rodzaj prac ma być w nim wykonywany, domowy warsztat dobrze zaopatrzyć w narzędzia do cięcia i obróbki drewna lub metalu. Przydadzą się wtedy ręczne piłki, brzeszczoty, papier ścierny o różnej ziarnistości, pilniki oraz dłuta. Jeśli planujesz prowadzenie drobnych prac remontowych, narzędzia dla majsterkowicza warto uzupełnić o poziomicę, nóż do tapet, przyrząd do cięcia glazury i terakoty lub pistolet do dozowania silikonu izolacyjnego.
A co z mniej oczywistych elementów wyposażenia skrzynki majsterkowicza? Osobom lubiącym aktywne spędzanie wolnego czasu przyda się pompka oraz odpowiednia końcówka do pompowania piłek lub materacy. Majsterkowicze podchodzący w bardziej ambitny sposób do wszelkich prac domowych ucieszą się ze wzbogacenia swojego zestawu w szlifierkę kątową lub oscylacyjną. Dodatkowo pokusić się można o zakup pilarki, wyrzynarki czy opalarki do drewna. Ta ostatnia znajdzie zastosowanie podczas wykonywania renowacji starych mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz.
Domową pracownię majsterkowicza warto wyposażyć także w różnego rodzaju mierniki. Woltomierze, amperomierze czy przepływomierze pozwalają na precyzyjne zorientowanie się w sytuacji, jeśli dotyczy ona naprawy lub konserwacji urządzeń elektrotechnicznych.
Jak przechowywać narzędzia do majsterkowania?
Zastanawiając się nad tym, jakie narzędzia dla majsterkowicza mogą się okazać najbardziej użyteczne, nie powinno się zapominać o ich przechowywaniu. Im większa ilość bardziej różnorodnych sprzętów i akcesoriów zgromadzonych przez pasjonata majsterkowania, tym więcej uwagi należy poświęcić sposobowi ich uporządkowania. Nie każdy ma możliwość wygospodarować na domowy warsztat osobne pomieszczenie. Najczęściej narzędzia przechowywane są więc w piwnicach, garażach czy szafkach w mieszkaniu. Warto jednak zaopatrzyć się w specjalną skrzynkę umożliwiającą posortowanie mniejszych akcesoriów i narzędzi. Większe urządzenia najlepiej ułożyć na regale bądź powiesić na stojakach. Dzięki zaopatrzeniu się w odpowiednie skrzynki, sortery czy opakowania na drobiazgi znalezienie potrzebnych akcesoriów nie będzie problemem. Pozwoli to zaoszczędzić czas i skupić się na swojej pasji, czyli majsterkowaniu.