Wiadomości z Katowic

CO2 w akwarium - dlaczego jest on potrzebny?

  • Dodano: 2020-06-24 08:00, aktualizacja: 2020-06-26 16:41

Odpowiednie poziomy CO2 w akwarium są ważne dla utrzymania równowagi w zbiorniku, zwłaszcza jeśli posiadamy w nim rośliny. Kiedyś praktykowano całkowitą redukcję poziomu tego związku w zbiornikach, jednak dziś już wiemy, że suplementacja CO2 jest konieczna do stabilnego funkcjonowania naszego akwarium. W tym artykule dowiesz się więcej o dwutlenku węgla i jego wpływie na rozwój roślinności.

Dwutlenek węgla w wodzie

Ten związek obecny jest w środowisko naturalnym zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Rośliny wykorzystują CO2 do procesu fotosyntezy, więc jego stężenie musi być na optymalnym poziomie. Jednak w wodzie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, a ma to związek z faktem, że cząsteczki CO2 rozpuszczają się w niej około 10 tysięcy razy wolniej, niż ma to miejsce na lądzie. Dlatego, znaczenia nabiera odpowiednia pielęgnacja naszego zbiornika i regularne sprawdzanie parametrów CO2.

Węgiel w płynie AZOO Carbon Plus

Jak zwiększyć poziom CO2 w naszym akwarium?

Zanim przystąpimy do suplementacji CO2, należy najpierw sprawdzić jego stężenie w wodzie. Wykorzystuje się do tego proste testy, które znajdziemy w każdym sklepie akwarystycznym. Dwutlenek węgla powinien utrzymywać się na poziomie 20-25 mg/l, co zapewnia roślinom najbardziej optymalne warunki do rozwoju, a także nie będzie stanowi zagrożenia dla zwierząt.

Co zrobić, gdy wartości te są zbyt niskie? Jest kilka sposobów, by stężenie CO2 w akwarium zwiększyć. Przede wszystkim, możemy zdecydować się na zakup butli z CO2. Taka metoda regulowania stężenia CO2 jest niezwykle skuteczna, gdyż możemy dostarczać do akwarium gaz w regulowanych przez nas ilościach, w równomiernym czasie, co ułatwia utrzymanie prawidłowych wartości tego związku w wodzie. Zakup butli to wygoda na dłuższy czas. Możemy ją uzupełniać w punktach w całej Polsce.

Inną propozycją może być zakup węgla w płynie. Nie jest to sposób na zwiększenie stężenia CO2 w naszym akwarium, jednak może stanowić dobrą praktykę komplementującą nasze działania. Dzięki takim preparatom, rośliny łatwo przyswajają węgiel, który w ich komórkach zamienia się w CO2.

Możemy także zdecydować się na inne metody, które wspomogą nasze próby zwiększenia stężenia dwutlenku węgla. Warto na przykład zapewnić dobrą cyrkulację wody w zbiorniku. Zwróć także uwagę na oświetlenie. Zbyt wysokie jego natężenie nie będzie sprzyjało obecności CO2 w naszym zbiorniku.

Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dwutlenku węgla w akwarium jest skorzystanie z butli z gazem. Takie butle o różnej pojemności zakupimy w dobrych sklepach akwarystycznych, takich jak Akwarystyczny24pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.