Choć technologia ciągle idzie do przodu, stare urządzenia i techniki zastępowane są nowymi i lepszymi, a pojawiające się co jakiś czas innowacyjne rozwiązania, zmniejszają granicę błędu lub całkowicie ją eliminują, to należy pamiętać, że każde urządzenie elektroniczne, jest tylko i wyłącznie sprzętem. Ma on prawo się mylić i wskazywać nieprawidłowe wyniki, więc zaufanie do niego powinno być ograniczone. Tak właśnie dzieje się w przypadku niektórych badań alkomatem, czyli urządzeniem zbudowanym z czułych sensorów i wielu układów elektronicznych, które z pozoru niezawodne, czasami łatwo dają się oszukać. Występuje kilka sytuacji i czynników, które wpływają na to, że alkomat zawodzi i wskazuje błędne wyniki, a w poniższym artykule dowiesz się, dlaczego tak jest i jak to się dzieje.
Czym jest alkomat?
Na sam początek warto przybliżyć definicję alkomatu, a w szczególności jego sposób działania, dzięki czemu zrozumienie tego, czy alkomat może się mylić i czy jego wyniki są wiarygodne, wyda się łatwiejsze. Alkomat to urządzenie elektroniczne, które bada stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, a jego najważniejszą częścią jest element zwany sensorem. To właśnie zastosowanie odpowiedniego rodzaju sensora klasyfikuje alkomaty na dwa typy: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. W tym momencie warto sobie zadać pytanie, dotyczące tego, jaki z tych dwóch alkomatów będzie najdokładniejszy. Odpowiedź kryje się we wrażliwości jednego z nich na substancje poboczne zawarte w wydychanym powietrzu, które fałszują wyniki badań.
Alkomat półprzewodnikowy jest o wiele tańszy od elektrochemicznego, przez co więcej osób kupuje go na użytek własny, na przykład, żeby sprawdzić swoją zdolność do prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu. Jednak to właśnie, przez to, że ten produkt nie jest w pełni wiarygodny, to dokładność pomiaru może być zafałszowana. O wiele lepszym, bardziej precyzyjnym i statystycznie wiarygodniejszym urządzeniem jest alkomat elektrochemiczny, który jest w stanie określić wynik badania z dokładnością, nawet do 0,001 promila. Taka precyzja sprawiła, że to właśnie ten sprzęt jest używany przez służby porządkowe, jak na przykład policja drogowa.
Czy alkomaty są wiarygodne - co może wskazywać na jego błędny wynik?
Jak już zostało wcześniej wyjaśnione, wiarygodność alkomatu zależy przede wszystkim od jego typu, jednak jak się okazuje to nie wszystko. Istnieje jeszcze kilka innych sytuacji i czynników, mających niemały udział w tym, kiedy alkomat się myli i wskazuje nieprawidłowy odczyt. Jednym z nich są ulubione i przez wszystkich kochane słodycze. Jednak mowa tu, nie o zwykłych łakociach, lecz takich z dodatkiem procentowym. Są to wszelkiego rodzaju batoniki, cukierki, ciasta i bombonierki nadziewane masą z alkoholem. Choć zawartość tej substancji jest znikoma, to zdarza się, że alkomat jest w stanie ją wychwycić, wskazują obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
Kolejnym czynnikiem są popularne i coraz częściej wybierane od tradycyjnych wyrobów tytoniowych - e-papierosy. Ich skład jest dość bogaty, a na pozytywność wyniku badania, mogą mieć wpływ substancje, takie jak: gliceryna, alkohol etylowy czy glikol. Używając tego urządzenia, trzeba mieć się na baczności, chociażby w obawie o to, że może mieć wpływ na odczyt alkomatu.
Jedzenie owoców przed jazdą samochodem
Wiele osób obawia się, że jedząc różnego rodzaju owoce, na przykład jabłka, nie powinni wsiadać za kierownice, ponieważ podczas kontroli drogowej, może okazać się, że wynik testu alkomatem będzie pozytywny. Na szczęście jest to nieprawda i żadne owoce nie wskażą niedopuszczalnej obecności alkoholu w wydychanym powietrzu.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływające na to, że alkomat może źle pokazywać wynik, mogą zdarzyć się każdemu i w takiej sytuacji nie należy panikować. Jeśli wiesz, że alkomat się myli, ponieważ nie piłeś alkoholu, powiedz o tym służbą, które Cię zbadały. Wtedy test należy wykonać jeszcze raz po odczekaniu 15 minut i można liczyć na to, iż wynik okaże się negatywny.