Wiadomości z Katowic

Czy fotelik samochodowy 9-36 kg to bezpieczna opcja?

  • Dodano: 2020-09-02 14:45

Foteliki dziecięce 9-36 kg w większości są przeznaczone do montażu przodem, ale i tyłem do kierunku jazdy do 18 kg. Łączą w sobie aż 2 kategorie: 9-18 kg i 15-36 kg.  Wielu rodziców, którzy planują zakup nowego fotelika samochodowego zastanawia się, czy foteliki 9-36 kg są faktycznie bezpieczne? Czy warto inwestować w model o tak dużej rozbieżności wagowej z tzw. „kategorii ekonomicznej”?

Foteliki samochodowe 9-36 kg - czy zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa?

Z fotelików w przedziale wagowym 9-36 kg mogą korzystać dzieci od około 9. miesiąca do 12. roku życia, choć nie jest to zalecane. Trudno wymagać, aby przez kilkanaście lat tego typu fotelik nie był mocno wyeksploatowany – w tym czasie dochodzi do mikro-wgnieceń w styropianie, tysiące razy zostaje użyty mechanizm zapięcia pasów, a skorupa fotelika wielokrotnie w ciągu roku jest poddawana dużym wahaniom temperatur, wraz ze zmieniającą się za oknem aurą. Oczywiście konstrukcja tworząca fotelik samochodowy 9-36 kg daje duże możliwości regulacji - sprawia, że „rośnie on razem z dzieckiem” i może służyć mu przez długi czas (rekomendowany okres użytkowania to maksymalnie 7-8 lat).

Od czego zależy bezpieczeństwo fotelika samochodowego? Na początku warto podkreślić, że fotelik bezpieczny to taki, który jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem – bez względu na to, jaki fotelik samochodowy kupują rodzice, muszą oni dokładnie przeczytać instrukcję obsługi danego modelu. Idealny fotel powinien być funkcjonalny, komfortowy dla dziecka i przede wszystkim bezpieczny. Co sprawia, że fotelik samochodowy 9-36 kg faktycznie gwarantuje dziecku wysoki poziom ochrony? Są to przede wszystkim:

  • wyniki testów zderzeniowych (tzw. crash testy) wykonywane w niezależnych ośrodkach przy udziale specjalistycznych maszyn. Najbardziej prestiżowe są testy bezpieczeństwa niemieckiej organizacji ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), która zrzesza ponad 17 mln członków. Bezpieczny fotelik 9-36 kg to taki, który uzyskał co najmniej 4 gwiazdki, a najlepiej maksymalną liczbę, czyli 5,
  • system ochrony bocznej - rodzice podczas wizyty w sklepie powinni również upewnić się, że dany model chroni dziecko w razie zderzenia bocznego i czy jest wykonany z nowoczesnych materiałów, absorbujących energię podczas wypadku drogowego,
  • system ISOFIX – zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy i minimalizuje ryzyko błędów montażowych. Na rynku dostępne są foteliki montowane na pasy bezpieczeństwa lub zaczepy ISOFIX. System ten jest obecny w każdym samochodzie wyprodukowanym po 2005 roku,
  • 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z możliwością regulacji i nakładkami naramiennymi, które ograniczają ruch do przodu,
  • system przeciwwywróceniowy Pivot Link (opatentowany przez firmę Britax Romer).

Chcąc jak najdłużej cieszyć się z użytkowania warto zwrócić też uwagę wybierają fotelik samochodowy 9-36 kg na jakość wykonania tapicerki – idealnie, gdy można ją ściągnąć i w razie zabrudzenia przez dziecko, po prostu wyprać w pralce.

Podsumowując, możliwość bardzo długiego okresu użytkowania fotelika samochodowego z kategorii 9-36 kg ma swoje wady i zalety. To rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają rodzice nastawieni na budżetowe zakupy. Warto stawiać na modele znanych i cenionych marek, zwracać uwagę na oceny rygorystycznych crash testów oraz upewnić się, czy dany fotelik chroni dziecko podczas zderzeń bocznych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jowita

    My zainwestowaliśmy w fotelik samochodowy właśnie w przedziale 9-36 kg z caretero. Używamy go już któryś miesiąc z kolei i nie mamy żadnych zastrzeżeń co do niego. Sprawdza się dobrze a nasz bąbelek jest w nim bezpieczny :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.