Jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć osoba zakładająca firmę, jest wybór rachunku bankowego. Konto powinno być tanie i funkcjonalne. Co, gdy bank zmienia zasady współpracy po kilku lub kilkunastu miesiącach? Czy w takiej sytuacji warto zmienić numer rachunku bankowego?
Zasadniczo przedsiębiorca nie musi posiadać firmowego rachunku bankowego. Ponieważ jednak korzyści płynących z posiadania takiego jest naprawdę wiele, przedsiębiorcy chętnie i często decydują się założyć rachunek dedykowany prowadzonej firmie. W ten sposób możliwe jest choćby oddzielenie wydatków firmy od prywatnych.
Założyłeś firmowy rachunek bankowy kilka lat temu i dziś płacisz rocznie okrągłą sumę za jego utrzymanie? Czas rozważyć, że zmiana banku nie będzie dobrym pomysłem – dziś większość banków stara się nie pobierać opłat za prowadzenie rachunków firmowych.
Dobre konto firmowe, czyli jakie?
Możesz być zadowolony z dotychczasowej współpracy z bankiem, ale jednocześnie płacić całkiem spore kwoty tytułem korzystania z firmowego rachunku bankowego. Musisz wiedzieć, że dobre konto firmowe to konto, które nie będzie cię wiele kosztować. Jeżeli chodzi o modele rozliczenia stosowane dziś przez banki, to trzeba wskazać następujące:
- W tabeli opłat i prowizji znajduje się informacja o tym, że bank co miesiąc będzie pobierał określoną kwotę tytułem prowadzenie rachunku bankowego. Aktualnie jednak zdarza się to rzadko, bo z uwagi na konkurencję, banki muszą obniżać pobierane opłaty do minimum.
- Bank pobiera opłatę za prowadzenie rachunku firmowego, ale tylko wówczas, gdy klient nie spełni stawianych przez niego warunków, np. nie wykona w ciągu miesiąca przelewu do ZUS-u i urzędu skarbowego (regulując tym swoje zobowiązania wobec tych podmiotów). Ten model rozliczania się z klientami jest dziś najpopularniejszy. Jako przedsiębiorca powinieneś zwrócić uwagę na to, spełnienia jakich wymogów bank będzie od ciebie oczekiwał.
- Bank nie będzie naliczał żadnych opłat. To najrzadziej spotykana opcja, ale z pewnością najkorzystniejsza dla ciebie, jako klienta.
Jeżeli aktualnie płacisz za prowadzenie rachunku bankowego, to powinieneś przemyśleć kwestię zakończenia współpracy z bankiem i otwarciem konta firmowego w innym banku. Choć to wiąże się z pewnymi niedogodnościami, to zysk może być spory – w ten sposób możesz rocznie zaoszczędzić sporą kwotę.
Pamiętaj, że poza kwestią kosztów pozostaje jeszcze funkcjonalność. Jeżeli bank, z którym współpracujesz, nie daje ci dostępu np. do platformy, za pośrednictwem której możesz wystawić fakturę czy szybkiego dostępu do produktów pozwalających sfinansować inwestycję, to zmiana wydaje się dobrym krokiem.
Otwieram nowy rachunek firmowy. O czym muszę pamiętać?
Zdecydowałeś się otworzyć nowy rachunek bankowy? Musisz wiedzieć, że to wiąże się z koniecznością poinformowania kontrahentów i urzędów. Jeżeli chodzi o tych pierwszych, to najlepiej, abyś wysłał im informacje zarówno w tradycyjny sposób (za pomocą operatora pocztowego) i drogą elektroniczną. Upewnij się też, że taka informacja została odnotowana w księgowości poszczególnych firm.
Jeżeli chodzi o urzędy, to wystarczy, że złożysz wniosek w CEIDG. Dostęp do informacji znajdujących się w tej bazie ma m.in. urząd skarbowy.