Dla kogoś, kto słyszał rozmowy o VPN, ale nigdy sam tego rozwiązania nie próbował, może się ono wydawać niepotrzebne. Bo dlaczego właściwie ktoś, kto nie zajmuje się w internecie niczym nielegalnym, miałby potrzebować ukrywania swojej tożsamości?
Dlaczego prywatne osoby potrzebują VPN?
Tak naprawdę jest wiele powodów, dla których również osoby prywatne potrzebują chronić swoją anonimowość w internecie i dane, jakie w nim przesyłają. Szczególnie ważne jest to dla każdego, kto regularnie korzysta z otwartych sieci bezprzewodowych (Wi-Fi) dostępnych coraz szerzej w miejscach publicznych i musi wiedzieć, że zawsze, gdy przekazuje w takiej sieci informacje o swoim koncie, numerze karty kredytowej czy danych logowania, to mogą one zostać przechwycone przez osoby trzecie. Stale trzeba sobie zadawać pytanie, jak bezpieczni możemy być w danej sieci, kto nią zarządza i jak dobre ma mechanizmy gwarantujące nam bezpieczeństwo. Jeśli tylko mamy co do tego choć najmniejsze wątpliwości, to właśnie VPN, czyli "wirtualna sieć prywatna" jest dobrym dodatkowym rodzajem "ubezpieczenia", które znacząco utrudnia wszystkim mogącym mieć złe intencje dostęp do naszych danych.
VPN nie tylko dla bezpieczeństwa
Ale jest również wiele innych powodów, żeby używać VPN. Na przykład niektórzy dostawcy usług internetowych, takich jak choćby platformy streamingowe mają inną ofertę w zależności od tego, gdzie znajduje się dany użytkownik i właśnie w ten sposób, używając "wirtualnej sieci prywatnej" można uzyskać dostęp do materiałów i całych serwisów internetowych, które w winnym przypadku mogą być zablokowane dla miejsca, w którym się znajdujemy. Na przykład będąc poza Polską nie możemy oglądać zawartości polskich platform, która jest objęta blokadą geograficzną i możliwa do oglądania tylko na terenie naszego kraju.
Jak działa VPN?
VPN funkcjonuje jako swoista dodatkowa warstwa połączenia pomiędzy naszym urządzeniem (np. komputerem lub smartfonem) a stronami internetowymi czy serwerami, z którymi chcemy się łączyć korzystając z internetu. Cały ruch z naszej strony jest wysyłany najpierw za pośrednictwem bezpiecznego połączenia do serwera należącego do dostawcy VPN. Dzięki temu stronie, którą odwiedzamy znacznie trudniej jest odczytać informację, skąd się z nią łączymy lub jaki jest nasz adres IP. De facto "na wyjściu" pokazywana jest jedynie informacja o danych serwera VPN, która nie zdradza niczego na temat samego użytkownika, ponieważ z tych serwerów korzysta wiele osób jednocześnie. Tym samym, szyfrując w ten sposób dane, sprawiamy także, że są one znacznie trudniejsze do wykradzenia przez osoby trzecie, które mają wobec nich złe zamiary.
Co należy wziąć pod uwagę wybierając swój pierwszy VPN?
Dla każdego, kto chce używać VPN w celach prywatnych i nie ma wielkiej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa w internecie, ważne jest, by wybrać taki, który będzie łatwy do podłączenia, ale jednocześnie zapewni wszystkie najważniejsze funkcje w dobrej cenie.
W przypadku VPN Test, któremu warto poddać każdą usługę wiąże się także z tym, gdzie ma ona dostępne serwery. Te najlepsze posiadają wiele serwerów w różnych krajach, ale duże znaczenie powinniśmy przypisywać bliskości geograficznej. Połączenie jest bowiem tym szybsze, z im bliższego serwera korzystamy. A z kolei im więcej dostępnych serwerów, tym bardziej rozłożony jest cały ruch wszystkich użytkowników danej usługi. Tym samym unikamy problemu nadmiernego obciążenia, które także może znacząco obniżać szybkość wszystkich połączeń.
Dla wielu użytkowników lokalizacja samej usługi to ważny VPN Test także ze względu na obowiązujące w danych państwach regulacje prawne. Zwykle bezpieczniejsze są te usługi, które zostały zlokalizowane w krajach lepiej chroniących dane osób z nich korzystających. Chodzi przecież o to, by nasze poruszanie się w internecie było jak najbardziej anonimowe, a więc byśmy nie byli narażeni na to, że dostawca usługi VPN łatwo wyda wszystkie informacje innym organizacjom i instytucjom, które się o to zwrócą.