Wiadomości z Katowic

Dieta dla sportowca - wsparcie w treningach

  • Dodano: 2020-07-24 11:00

Od dawna wiadomo, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa zbilansowana dieta. Nie tylko wspiera ona nasz zrównoważony rozwój, ale także pomaga regulować wiele procesów zachodzących w naszym ciele. To właśnie dzięki dobrze dopasowanej diecie, możemy osiągać niesamowite wyniki na siłowni czy w innych dyscyplinach sportowych. I to właśnie z tego powodu, dietę dla sportowca warto opracować w porozumieniu z ekspertami w tej dziedzinie, takimi jak dietetyk czy nasz trener.

Dieta dla sportowca, czyli na co zwrócić uwagę?

Dieta sportowca dopasowana musi zostać do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań sportowca, tak aby stanowić jak najlepsze wsparcie w treningach. Pod uwagę należy wziąć wiek, płeć oraz stopień zaawansowania oraz intensywności wykonywanych treningów. Ogromne znaczenie ma również sama dyscyplina sportowa. Inny rozkład składników odżywczych będzie występował w diecie kulturysty, inny w diecie kolarza czy sprintera. Wszystkie te czynniki wpływają na kształt oraz kaloryczność dobranej diety, tak aby sportowiec mógł osiągać jak najlepsze wyniki.

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w dietach sportowców?

W diecie dopasowanej do intensywnych treningów nie zabraknie z pewnością źródeł białka oraz węglowodanów. Te pierwsze stanowią ważny budulec w naszym organizmie, pozwalając naszym mięśniom na rozrost. Węglowodany zaś dostarczają organizmowi energii, która bardzo potrzebna jest przy intensywnym planie treningowym. Dlatego właśnie, jadłospisy dla sportowców będą bogate w takie składniki, jak kasze, ziemniaki, ryż, ryby i kurczak, mleko, jogurty i sery. Oczywiście, w diecie takiej nie może zabraknąć także wielu warzyw oraz owoców, które są ważnym źródłem witamin, minerałów i błonnika.

Kilka zasad na diecie dla sportowców

Przy intensywnych treningach warto zadbać o to, by posiłki nie były ciężko strawne. Dlatego, należy je spożyć co najmniej dwie godziny przed planowanym treningiem. Warto także w diecie tego typu unikać produktów bardzo tłustych (raczej zrezygnuj ze smażenia na tłuszczu, a zastąp je gotowaniem na parze) oraz ostrych przypraw i produktów wzdymających (fasola czy kapusta).

Dieta pudełkowa dla sportowców

Ciekawym rozwiązaniem staje się korzystanie z diety pudełkowej przy treningach. Firmy cateringowe oferują swoim klientom szeroki wybór smacznych diet skonstruowanych przez ekspertów w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych. Diety pudełkowe dowożone są pod nasze drzwi wcześnie rano, tak że nie zaburzają rytmu treningów, a dodatkowo do każdego posiłku dołączona jest dokładna rozpiska kaloryczna oraz informacje o tym, jakie składniki odżywcze i minerały znajdują się w danym posiłku. Gdy nie mamy czasu lub chęci na gotowanie, a wciąż chcemy jeść zdrowo, dieta pudełkowa to świetna propozycja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.