Skup węglików spiekanych bardzo często dotyczy elementów drobnych, uszkodzonych, w których węglika jest faktycznie niewiele. Dlaczego jednak nadal recykling tych materiałów jest tak istotny i dlaczego ich ceny w skupie cały czas wykazują tendencję zwyżkową?
Ekologia i ochrona środowiska
Wytworzenie węglików spiekanych z materiałów pierwotnych stanowi bardzo duże obciążenie dla środowiska, a ponieważ wytwórcy muszą często liczyć się z coraz poważniejszymi kosztami związanymi z korzystaniem z zasobów naturalnych, to węgliki opłaca się odzyskiwać. Oczywiście w tej sprawie ważne jest też to, że skup węglika spiekanego pozwala producentom przedstawić się w pozycji firmy dbającej o środowisko. Ma to wymiar marketingowy, jednak dziś odbiorcy – tak indywidualni, jak i masowi – coraz częściej zwracają uwagę na to, żeby współpracować z kontrahentami dbającymi o środowisko.
Utylizacja za dużo kosztuje
Z punktu widzenia tych podmiotów, które sprzedają na skup złomu węglik spiekany, istotne jest także to, że to materiał, którego utylizacja jest bardzo kosztowna. Nawet gdyby oferowana przez skup węglika spiekanego cena była niższa, niż jest obecnie, nadal mogłoby to być rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie w kontekście kosztów, jakie trzeba by było ponieść, gdyby należało większą ilość zutylizować w systemie odbioru odpadów przemysłowych.
Dbałość o ceny produktów z węglika
Specjaliści zajmujący się gospodarką zamykają ten punkt w haśle „promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym”, chodzi natomiast o to, że bez względu na ceny skupu złomu węglika spiekanego, jego recykling pozostaje istotnym czynnikiem ograniczającym wzrost cen materiałów eksploatacyjnych z zawartością węglika. Cały ten proces odbywa się bowiem w kontekście popytu, który rośnie szybciej, niż w ogóle mogłaby rosnąć podaż węglików wytwarzanych z materiałów pierwotnych. Taka sytuacja oznacza lawinowy wzrost kosztów zakupu materiałów z węglika, więc skup złomu i recykling pozwalają przynajmniej w pewnym stopniu ograniczyć te konsekwencje.
To się opłaca sprzedającym
Oddając na skup złomu węglik spiekany, uzyskuje się wymierne korzyści finansowe. To już nie jest tylko kwestia tego, że nie płaci się za utylizację, ale wręcz odzyskuje się część środków pierwotnie przeznaczonych na zakup danych materiałów. Jest to tym istotniejsze, że ceny węglika spiekanego na skupie też cały czas – czasem szybciej, a czasem wolniej – rosną. Zysk ze sprzedaży złomu na pewno nie stanowi istotnej kategorii dochodu w firmie, ale może być potraktowany jako jeden z elementów podstawowej gospodarności.